brusszel


Berlin kiakadt a legújabb ötleten

Figyelő Online
2013.07.10  16:50   
mail
nyomtatás
A német kormány szerint az a javaslat, hogy állítsanak fel egy testületet, amely döntene megrendült helyzetű bankok megsegítéséről vagy bezárásáról, az uniós alapszerződésben nem rögzített hatalommal ruházná fel az Európai Bizottságot, és késleltetné a bankunió megvalósulását.
"Úgy gondoljuk, hogy a bizottság javaslata inkább eltorlaszolná, semmint felgyorsítaná a bankunió felé vezető utat" - mondta Steffen Seibert kormányszóvivő szerdán.

Az Európai Bizottság szerdán közzétett, az Egységes Bankszanálási Mechanizmus (SRM) létrehozására vonatkozó javaslata szerint, a bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a tagállamok pénzpiaci hatóságainak képviselőiből álló úgynevezett Egységes Szanálási Testület döntene arról, hogyan kell szanálni Európában a bajba jutott bankokat.

Jogi okokból ugyanakkor nem ez a testület, hanem az Európai Bizottság mondaná ki a végső szót abban, hogy egy bankot szanálni kell-e, és ha igen, mikor, illetve, hogy a szanálás során milyen eszközöket alkalmazzanak, és milyen mértékben vonják be a folyamatba a terv alapján létrehozandó Egységes Bankszanálási Alapot.Berlin nem hajlandó elfogadni, hogy Brüsszelben vagy másutt olyan testület jöjjön létre, amely felülírná a német nemzeti hatóságok jogát a döntésre olyan kényes kérdésben, mint a bankbezárás. A szeptemberi választásokra tekintve ellenzi olyan alap létrehozatalát is, amelynek feltöltésében részt kellene vennie akkor is, ha egy másik tagállam bankja kerül veszélybe.

A német kormány jogi álláspontja szerint a javaslat olyan jogosítványokkal ruházná fel a bizottságot, amilyenekkel a jelenlegi szerződések keretén belül nem rendelkezhet - mondta a szóvivő.

Emlékeztetett rá, hogy az uniós pénzügyminiszterek által júniusban elfogadott francia-német javaslat a jelenlegi szerződéses kereteken belül is megvalósítható. E javaslat értelmében a nemzeti hatóságok szorosabban együttműködnének a bankok működésének ellenőrzésében, és koordinált döntéseket hoznának egyes problémák megoldására, mindaddig, amíg középtávon nem kerül sor az uniós szerződések korlátozott mértékű módosítására.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.