brusszel


Bokros: tetszhalott a nemzeti eszközkezelő

ELTÖRÖLNÉK A BANKADÓT
Figyelő Online - Cseke Hajnalka
2013.08.14  07:00   
mail
nyomtatás
A Modern Magyarország Mozgalom szerint a devizahitelesek problémájára jó megoldás nincs, de jobb megoldás van. Ez pedig a veszteség csökkentése, ami első helyen a forint árfolyamának komoly mértékű megerősödését igényelné.
Ez pedig a veszteség csökkentése, ami első helyen a forint árfolyamának komoly mértékű megerősödését igényelné. „A forint árfolyamát nem egyoldalúan a hazai bankrendszer, vagy a jegybank, hanem főleg a nemzetközi piaci folyamatok alakítják" - mutatott rá a Figyelő Online-hoz eljuttatott közleményében a Moma. „Tetszik, nem tetszik, a magyar forint árfolyama mindenekelőtt attól függ, hogy mekkora a hazai fizetőeszköz iránti hazai és nemzetközi befektetői kereslet. Ezt pedig a hazai gazdaság fejlődésével kapcsolatos piaci várakozások alakítják, ami mögött elsősorban a kormány gazdaságpolitikájába vetett bizalom húzódik meg" - érvel Bokros Lajos, a párt elnöke, ex pénzügyminiszter.

VISSZA AZ IDŐBEN

Ha a svájci frank és az euró árfolyamát vissza lehetne vinni akárcsak a 225 és a 280 forintra, és ezen szintek körül stabilizálni, akkor remélhető, hogy a devizahitelesek jelentős része képes lenne a folyamatos törlesztésre. „Életet kell lehelni a tetszhalott Nemzeti Eszközkezelőbe úgy, hogy korlátozott költségvetési támogatással belépjen az ingatlanpiacra és elősegítse a lakáscseréket" - hangsúlyozza Bokros Lajos. Lehet kisebb lakást felajánlani a bajbajutottaknak és régi devizahitelüket alacsonyabb részletfizetésű forinthitellel felváltani. Azok esetében, akik valóban rászorultak, mert elvesztették munkájukat, vagy más okból szegények, a pénzintézetek önérdekből is segítséget nyújtanak. Tisztességes megállapodást kellene kötni a bankokkal arról, hogy a bankadó, a forrásadó és a tranzakciós illeték eltörlése fejében mekkora veszteséget képesek és hajlandók saját tőkéjük terhére lenyelni, s azokat be is kellene tartani.

A Moma szerint mind a költségvetési politika, mind pedig a nagy reformok szemszögéből fontos a vállalatok zömét veszteségbe hajszoló és jobbára kiszámíthatatlanul alakuló szektorális adó, például a telekomadó és a banki különadók megszüntetése. „Ezek megléte hosszú távon is gátja a beruházásoknak, mert egyértelműen azt az üzenetet küldik a piac önálló szereplői felé, hogy a mai kormány örül a veszteségeknek, nem érti, hogy a modern kapitalizmus nem parancsgazdaság" - érvelt a Moma elnöke. Mindehhez pedig hozzáteszi, a devizahitel-válságra szerinte addig nincs megoldás, amíg nem következik be mélyreható demokratikus kormányzati fordulat.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.