Komoly gondot jelenthet a rezsibefagyasztás
Figyelő Online
2013.12.09 15:11
Csődbe viheti a legnagyobb brit lakossági energiaszolgáltató cégek befektetőit az ellenzéki Munkáspárt rezsibefagyasztási terve - mondta hétfőn a BBC-nek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.
Angel Gurría a brit közszolgálati televízió Panorama című politikai-közéleti programjának hétfő este műsorra tűzött adásában - amelyből a BBC előzetesen részleteket ismertetett - kijelentette: a lakossági energiaárak befagyasztása a világpiaci energiaárak emelkedése közepette azt jelenti, hogy előbb-utóbb nagyon nagy árkülönbségek alakulnak ki.
"Ki fogja ezt a különbséget kifizetni? Felkérik a befektetőket? A befektetők valószínűleg csődbe mennek" - fogalmazott az interjúban az OECD-vezető.Gurría szerint kérdés az is, hogy miképp lehetne rávenni a befektetőket egyébként is hosszú távú - 30-40 év alatti - megtérülést ígérő beruházásokra az energiaszolgáltató szektorban, ha közben a kiskereskedelmi árakat befagyasztják. "Ez gazdaságilag egyszerűen ésszerűtlen" - tette hozzá az OECD főtitkára.
A 2010 óta ellenzékben politizáló Munkáspárt vezetője, Ed Miliband a párt szeptember végi éves kongresszusán bejelentette, hogy ha a Labour a 2015-ben esedékes parlamenti választásokon ismét kormányra kerül, legalább 20 hónapra befagyasztja a kiskereskedelmi áram- és gázárakat, a hat legnagyobb magántulajdonú brit energiaszolgáltató cég nagykereskedelmi és lakossági szolgáltatói üzletágát szétválasztaná, és tevékenységük ellenőrzésére a jelenleginél erőteljesebb felügyeleti hatóságot hozna létre.
Miliband akkori indoklása szerint az energiaszolgáltató cégek "túl hosszú ideje" számláznak az indokoltnál többet a felhasználóknak, és ezt azért tehetik, mert "a piac nem működik".
Caroline Flint, a Munkáspárt árnyékkormányának energiaügyi miniszterjelöltje a hétfői BBC-műsorban megerősítette ezt az álláspontot, kijelentve: a párt által tervbe vett árbefagyasztás azt tükrözi, hogy az energiaszolgáltatók túlszámlázzák a brit fogyasztóknak nyújtott szolgáltatásaikat. Flint szerint a nagybani energiaárak 2009 óta jelentősen csökkentek, ám ez nem szűrődött át a fogyasztói árakba, és ez a torzulás azóta is érvényesül az árképzésben.
Paul Massara, az egyik legnagyobb brit szolgáltató, az Npower vezérigazgatója ugyanakkor kijelentette a BBC-műsorban, hogy a brit piacon tevékenykedő lakossági energiaszolgáltatókat "igazságtalanul hibáztatják" az áremelkedésekért. "Sok a találgatás, és vad szövegek hangzanak el anélkül, hogy bárki rápillantana a tényekre" - fogalmazott az Npower vezetője.
Massara hozzátette, hogy az ő cégének lakossági üzletága például már 2009-ben, 2010-ben és 2011-ben is veszteséges volt, és csak tavaly sikerült realizálnia 3,5 százalék körüli árrést, de "ez is aligha nevezhető eltúlzottnak".
Hozzátette: a politika valakit mindenképpen okolni akar az emelkedő lakossági számlákért, és "a szolgáltatókra a legkönnyebb lőni".Hasonlóan érvelt Sir Roger Carr, a British Gast - a legnagyobb lakossági szolgáltatót - birtokló holding, a Centrica elnöke is a hétvégén.
Carr a The Sunday Telegraph című tekintélyes konzervatív vasárnapi lap üzleti rovatában közölt írásában hamisnak nevezte azokat a vádakat, amelyek szerint a brit lakossági energiaszolgáltatók nyerészkednek, összejátszanak a konkurenciával, manipulálják a költségeket és elrejtik profitjukat
.A Centrica elnöke szerint a közműszámlák emelkedésének megfékezését célzó egyes politikusi előterjesztések "populista felhangúak, ugyanakkor nélkülözik a gazdasági logikát".
Az ilyen javaslatok rövid távon vonzónak bizonyulhatnak a választók számára, hosszú távon azonban a szükséges beruházások elmaradásához, "ki-kialvó lámpákhoz és akadozó ellátáshoz" vezetnek - tette hozzá Carr.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.