brusszel


Budapest jelképe ismét ostrom alatt

Citadella-sztori folytatódik
Figyelő Online - VARGA ZSOLT
2013.10.09  07:00   
mail
nyomtatás
A kormány úgy döntött, nem tárgyal tovább, erőből dönt a Citadella ügyében. Jogi szakértők szerint ez viszont a remélt céllal ellenkező hatást válthat ki: nem megoldja, hanem elodázza a problémát. A Budapest jelképének is számító fellegvár helyzete továbbra is ellentmondásos marad.
Csak permentesen!Megbízható forrásból származó információink szerint Újbuda önkormányzata azzal a megszorítással írta alá a vagyonkezelői jog átvételéről szóló szerződést, ha az MNV Zrt. minden esetlegesen elveszített per után állja a számlát. Szemük előtt lebeghet a két Zala megyei falu, Sármellék és Zalavár szomorú példája. A helybeliek először örömmel vették, hogy úgymond ajándékba kapják a repülőteret a vagyonkezelőtől, de aztán rá kellett döbbenniük, hogy nincs benne köszönet. Az ingatlannal együtt pert is kaptak a nyakukba, amit aztán annak rendje és módja szerint el is buktak. A két falu belerokkant, majdhogynem csődbe ment, amikor több százmillió forintot kellett leszurkolnia.Az évi több mint 20 milliárd forintból gazdálkodó Újbudát ugyan nem fenyegetné hasonló veszély, de a kerület kisebb terhet sem akar felvállalni. A jelenleg folyó per tétje ötszázmillió forint. Ráadásul a korábbi bérlő is egymilliárd forintot követel a vagyonkezelőtől a bíróságon.A Citadella visszavételéről adott ki közleményt a múlt héten az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI), amiben leszögezik, hogy „a kormány a Citadella használati viszonyainak tisztázását akarja." Minden jogi lépést megtesznek annak érdekében, hogy a világörökségi helyszín részét képező Citadellán rendet tegyenek, az állami tulajdonú épületet visszavegyék a magáncégektől, amelyek már eddig is számos esetben jogszerűtlenül jártak el.

A nagy kérdés az, mennyire jogszerű az EMMI lépése. A minisztériumi határozat ugyan kimondja, hogy 30 napon belül távoznia kell a jelenlegi bérlőknek, fellebbezésnek nincs helye, de egyszer már ugyanilyen keményen léptek fel. A Citadella első ostroma azonban hamvába halt. Tavaly az év utolsó munkanapján hasonló keménységű határozatot fogalmaztak, amit aztán szép csendben, tavasszal visszavontak, mert a közigazgatási bíróságon nem állta ki a próbát. Borítékolható, hogy az ügy most is ugyanott köt ki. Veres István most a bérlők képviselőjeként az igazságszolgáltatásban bízik. Bár keddig nem kapták meg a közleményben említett minisztériumi határozatot, annak kézhezvétele után azonnal a bírósághoz fordulnak, mert tudomásuk szerint a két hónapig tartó vizsgálódás során egyik hatóság sem állapított meg jogszabály sértést.

Minisztériumi forrásokból úgy tudjuk, az EMMI több hatóságtól is szakvéleményt kért készülő határozatát alátámasztandó, megerősítendő. A Figyelő Online birtokába került szakvélemények azonban mintha nem lennének teljes összhangban az EMMI végül elkészült határozatával. „Hivatalunk a Citadellával kapcsolatban egyetért a Világörökségi Központ és az Icomos közös monitoring jelentésével, amely leszögezi, hogy a világörökségi helyszín valamennyi elemének megőrzési állapota kielégítő, és a helyszín világörökségi listára felkerülését indokoló egyetemes értéke lényegében fennmaradt." - írja az EMMI érdeklődésére Budapest Főváros Kormányhivatala. A másik felkért szakhatóság sem látott különösebb problémát. A Közép-Dunavölgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség azt közli, hogy természetvédelmi kérdést érintő eljárás nincs folyamatban, ezért még egyedi helyszíni szemle megtartását sem látják szükségesnek.

Természetesen szerettük volna megkérdezni az EMMI vezetőit, de ők kísérletet sem tettek, hogy a határozat és a szakvélemények között feszülő ellentmondást feloldják. Általánosságokra szorítkozó válaszukban az áll, hogy „a világörökségi törvényben meghatározott szempontok érvényesülést általános jelleggel vizsgálták, ... a hasznosításra irányadó körülményeket elsősorban összességükben értékelték." Az EMMI azért mondta fel újból azonnali hatállyal a bérlők szerződését, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. birtokon belül kerüljön. De könnyen lehet, hogy az MNV Zrt. ezzel a lépéssel csak távolabb került tőle. A bérlők által kilátásba helyezett per mindent újra hónapokkal, vagy akár évekkel elódázhat. Ami azért fájó, mert a Citadellára már régóta ráférne egy tisztességes felújítás. A békés átmenet pedig már körvonalazódott. AZ MNV Zrt. korábban arról tájékoztatta a Figyelő Online-t, hogy az ingatlan teljes leltározása zajlik, a használók együttműködésüket fejezték ki, a birtokba vétellel kapcsolatban zajlanak az egyeztetések. Azaz nagyon úgy tűnt, hogy a bérlők kisétálnak. AZ MNV Zrt. és a fővárosi XI. kerületi önkormányzat is javában tárgyalt már arról, hogy Újbuda átveszi a vagyonkezelőtől a Citadellát. Az érintettek sajtóközleményből értesültek az EMMI határozatáról, ami mindenkit meglepett. „Belecsaptak a lecsóba" - kommentálta a hírt az önkormányzat egyik tisztségviselője, amit most kissé finomítva adunk tovább.

Újbuda most aláírta a szerződést, de minden előzetes terv felborult, halvány sejtelmük sincs arról, mikor vehetnék át a Citadellát. Szerkesztőségünknek XI. kerületi önkormányzat nem nyilatkozott, nyilván úrrá kell lenniük meglepetésükön.
A főváros már döntött arról, hogy a Gellérthegy oldalában Sikló fog vezetni a Citadellára. A beruházás értéke 3 milliárd forint, de az egész értelmetlenné válik, ha nincs, amiért felmenjenek a turisták. Egy felújított fellegvár, ami komoly rendezvényeknek is helyet adhatna, régi tartozása Budapestnek és az országnak.

EMMI válasz

Megkérdeztük az EMMI-t, mihez kezdett a felkérésére készített hatósági szakvéleményekkel. Több nap és ismételt érdeklődés után megérkezett a válasz. „Az eljárás során bizonyítékként beszerzett véleményeket a hatóság szabadon mérlegelheti. A fenti két hatóságtól beérkezett vélemény világörökségi szempontból nem tartalmazott olyan megállapításokat, amelyeket a világörökségi célú vizsgálatban a minisztérium fel tudott volna használni." Az általunk megkérdezett független jogi szakértők szerint azonban tévúton jár a minisztérium. ugyanis egy közigazgatási szerv nem hagyhatja figyelmen kívül a hatósági szakvéleményeket, sőt azokat csatolniuk is kell a meghozott határozatokhoz. Ráadásul a Fővárosi Kormányhivatal egyértelműen világörökségi szempontokra hivatkozott, amit az EMMI furcsa módon nem tudott felhasználni a világörökségi célú vizsgálat során.
Időközben egy másik Citadellával kapcsolatos kérdésre is választ adott a kulturális tárca. A Figyelő Online információja szerint Makovecz Imre a Gellérthegyre is tervezett emlékművet, és a fellegvár elé úgynevezett Hungaricum utcát, ami az árusító pavilonokat váltaná ki kulturált viszonyokat teremtve. A kormány pedig idén ősszel hozott határozatot arról, hogy a neves organikus építész életművét ápolni kell, s lehetőség szerint félbehagyott terveit megvalósítani. A kormány feladat végrehajtásra a kultúráért is felelős minisztert, Balog Zoltánt jelölte ki. A tárca most született válaszában viszont azt írja, a Citadella vizsgálata „értelemszerűen" ilyen tervekre nem terjedhetett ki. Makovecz Imre hátrahagyott terveit 2013. december 31.-éig tekintik át, s tesznek javaslatot esetleges megvalósításukra. Szóval, az osztódó bürokrácia jegyében ugyanazon az ingatlanon két egymástól független vizsgálatot kíván lefolytatni a tárca, gyorsan egymást követően, holott a cél ugyanaz: a Citadella lehetőség szerinti minél jobb hasznosítása.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.