brusszel


Budapesti olimpia: stadionból nem lesz hiány

Figyelő Online
2013.10.24  13:25   
mail
nyomtatás
Olimpiarendezésre is alkalmas sportinfrastruktúra épülhet ki a következő években Magyarországon, ezzel azonban nem kerültünk közelebb ahhoz, hogy egyszer Budapesten rendezzék az ötkarikás játékokat.
Magyarország olimpiát szeretne rendezni 2012-ben - erről tájékoztatta Orbán Viktor kormányfő Juan Antonio Samarancht, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökét lausanne-i látogatása során. Mindez 2001 tavaszán történt, alig egy esztendővel később pedig a kormány megbízásából el is készült a PricewaterhouseCoopers (PwC) által jegyzett megvalósíthatósági tanulmány, amelynek legfőbb következtetése az volt: ha feszített tempóban is, de elérhető Budapest számára a 2012-es rendezés.

A dokumentum 380 milliárd forintot irányzott elő sportfejlesztésekre, aminek felét adta volna az az olimpiai és a médiafalu. A jelenlegi tervek szerint a kabinet 2017-ig több mint 340 milliárdot költene a sporttal kapcsolatos beruházásokra, ami azt jelenti, hogy négy év múlva aligha lesz olyan olimpiai versenyszám, amelynek ne lenne meg a helyszíne.

A sportlétesítményekkel tehát, ha megvalósulnak a tervezett projektek, kifejezetten jól állunk majd, a gond csak az, hogy önmagában ez édeskevés egy olimpiához. A rendezésre fordított pénz nagy részét ugyanis a tapasztalatok alapján nem a közvetlenül a sporthoz köthető projektek, hanem a szükséges alapinfrastruktúra kiépítése emészti fel. Ezen a területen pedig komoly lemaradásban vagyunk. A PwC által meghatározott, rendezéshez szükséges projekteknek például a negyede sem valósult meg az elmúlt 11 évben, holott a cégnél eredetileg azzal kalkuláltak, hogy a mintegy 3900 milliárdnyi infrastrukturális fejlesztés 75-80 százaléka (köztük a négyes és az ötös metró is) az olimpia nélkül is meglesz mostanra. Ráadásul az elmúlt másfél évtizedben a játékok drágábbak lettek, a NOB szigorúbb, a gazdasági helyzet pedig sokkal kedvezőtlenebb.

Részletek a Figyelő 43. számában

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.