brusszel


Csendben alakul a luxusadó

Figyelő Online - Baka F. Zoltán
2013.08.08  07:30   
mail
nyomtatás
Mély hallgatásba burkolózva dolgozik a luxusadón a Nemzetgazdasági Minisztérium, lapunknak is csak annyit válaszoltak, hogy döntés előkészítési szakaszban lévő kormánydöntésről a tárca nem adhat információt. Szakmai körökben azt rebesgetik, hogy ez a csend nem az elmélyült munka csendje, a forgalmi adóval foglalkozó osztályon nem a luxusadó kidolgozása az első számú feladat.
Az idő sürget, Orbán Viktor miniszterelnök utasítása alapján Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek a 2014-es költségvetéssel együtt, tehát valamikor augusztus végére kell letennie a kormány asztalára a javaslatot. Márpedig amit a kormányfő kér, azt illik teljesíteni. Az tehát biztosra vehető, hogy nyár végére elkészül az előterjesztés - ami forrásaink szerint egy szűk kormányzati stáb kezei közt formálódik, a szakterületek munkatársainak csak a részletek kidolgozása marad - ám az már kétséges, hogy végül valóban az áfa-rendszeren belül lelnek rá a megoldásra. Az áfára ugyanis nagyon figyel Brüsszel, ami érthető, hiszen ez az adónem az egyik legfontosabb bevételi forrása az uniónak. Ezért, bár az adóztatás alapesetben nemzeti hatáskörbe tartozik, az áfa esetében felállított néhány szabályt az EU.

E szabályok összességében azt teszik lehetővé, hogy az áfa-rendszerek három kulcsból álljanak. A magyar megfelel ennek a kritériumnak, így a mostani 5, 18 és 27 százalékos kulcsok mellett egy újabb, az elképzelések szerint 30-35 százalékos kulcsnak már nincs helye. Lapunk több szakértővel is beszélgetett, akik szerint a magyar adórendszerben lenne helye egy adónak, amelyik az áfán kívül vonja közteherviselés alá a megcélzott termék- és szolgáltatás kört. Egyedi adót el tudok képzelni - mondja Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő. Arra emlékeztet, hogy ilyen jellegű adót az osztrákok vetettek ki a jégkrémekre.

Más nyilatkozóink szerint is ez lehet a járható út. Egyikük arra figyelmeztetett, hogy az adóalap meghatározása során érdemes elkerülni az értékhatárokat, mert az mesterségesen torzítaná az árakat. Arról van szó, hogy ha az autóknál - tegyük fel - 3 millió forint felett vezetik be az adót, akkor jó esély van rá, hogy a 3 és 5 millió forint közötti autók eltűnnek a kínálatból, viszont több lesz a 3 millió alatti és 5 millió feletti ajánlat. Ezért szerencsésebb lenne, ha egyéb jellemzők, a felszereltség, a motor teljesítménye alapján határoznák meg, mi számít luxusnak.

További részleteket a Figyelő 32-dik számában olvashat.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.