brusszel


Csökkenő gyémántkínálat, növekvő árak várhatók 2018-tól

Figyelő Online
2014.02.23  08:14   
mail
nyomtatás
A világ gyémánttermelői a következő négy évben még képesek lehetnek kielégíteni a folyamatosan növekvő keresletet, ám a kínálat 2018-2023 között már egyre jobban elmaradhat attól, ami az árak emelkedéséhez vezethet - olvasható a nemesfém-befektetésekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt. elemzésében.
Az MTI-hez eljuttatott közleményben a Conclude rámutat: a kínálat csökkenésére 2018-tól azért lehet számítani, mert a meglévő gyémántbányák kimerülése következtében jelentkező kiesést az új bányák nem lesznek képesek pótolni.

A világ gyémánttermelése az előzetes adatok szerint 2013-ban 137 millió karátot, mintegy 16 milliárd dollárt ért el, ez szinte megegyezett a gyémántkereslettel. (1 karát=0,2 gramm, értékben jelenleg 1 karát=116 dollár).A világ legnagyobb gyémánttermelő állama 2013-ban Oroszország volt (34,8 millió karáttal), továbbá a Kongói Demokratikus Köztársaság (21,3 millió karáttal) és Botswana (17,7 millió karáttal). A negyedik Ausztrália volt (15,6 millió karáttal), az ötödik Angola (13,8 millió karáttal).

A cég elemzése szerint a következő években egyre nőhet a kereslet, 2023-ban elérheti a 223 millió karátot, mai árakon mintegy 26 milliárd dollárt. Ezzel szemben a gyémánttermelés várhatóan csak 2018-ig emelkedik, 169 millió karátra - ami elmaradna a válság előtti, 2005-ös 177 millió karátos csúcstól -, ezt követően azonban 2023-ig 153 millió karátra eshet. A kínálatot meghaladó keresletnövekedés 2018-tól a gyémánt árának növekedését idézheti elő.

Az Egyesült Államok hosszabb távon a legnagyobb gyémántfogyasztó ország maradhat, de részesedése az idén várható 36 százalékról 2023-ra 29 százalékra csökkenhet, ami 68 millió karátnak, mintegy 8 milliárd dollárnak felel meg. Ezzel szemben India és Kína együttes kereslete az idei 29 százalékról 2023-ra 40 százalékra, mintegy 10 milliárd dollárra (országonként egyaránt 5-5 milliárd dollárra) emelkedhet, mivel folyamatosan nő a gyémántvásárlásra is hajlandó középosztály aránya ebben a két országban.

Kínában a középosztály jelenleg a népesség 19 százalékát, míg Indiában a 16 százalékát teszi ki, de ezek az arányok a prognózisok szerint 2023-ban már 44, illetve 46 százalékra emelkedhetnek. A gyémánt ékszerek vásárlását serkentheti az is, hogy egyre több kínai és indiai veszi át a nyugati fogyasztási szokásokat, a házasodó párok többsége már gyémántból készült gyűrűvel jegyzi el egymást - olvasható a Conclude elemzésében.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200