Örülhetnek a háziasszonyok, az idén nem várható élelmiszerár-robbanásde az csak a bankokon múlik, okoz-e csődhullámot, hogy a feldolgozók továbbra sem tudják elismertetni az áraikban az idei forróság és az e-útdíj többletköltségeit. Részletek, az eheti Figyelőben.
Sok élelmiszernél áremelkedést helyezték kilátásba, hiszen pusztított a szárazság a gyümölcsösökben is. A tavalyi 750 ezer tonna alma helyett csak kétharmada, 500-550 ezer tonna terem a tavaszi fagyok és szárazság miatt. A csak ipari célra alkalmasok aránya 60-70 százalékról 80-ra nő. Nem hízott a baromfi sem. A július-augusztusi forróságban három hét alatt 10 százalékkal csökkent az élősúly, és a hőguta miatt tömeges az elhullás.
De a szárazság okozta többletköltségeket egy új fizetnivaló, az elektronikus útdíj is tetézi. A tömegáruk között például a gabona esetében tonnánként 1500-1800 forintot tesz ki csak az e-útdíj, de tetemes a többlet a tej-, a hús-, a baromfi- és a zöldség-gyümölcs szektorban is, amelyet bajosan tudnak érvényesíteni a cégek az áraikban. Különösen a sertéshússzektorban tűnik reménytelennek az áremelés, amelyben - a konkurensek szerint - az önkormányzati tulajdonba került „megmentett" húsüzemek alacsonyan tartják az árakat, hogy újraépíthessék piacukat. De így a versenytársak sem tudnak árat emelni.
Bővebben az eheti Figyelőben olvashat a témáról.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.