brusszel


Egészséges emberek nélkül nincs versenyképes gazdaság

Húzóágazat
Figyelő Online - Christophe Gourlet
2013.11.21  16:00   
mail
nyomtatás
Továbbra is jól teljesít a magyar gyógyszeripar, egyre nagyobb mértékben járul hozzá a nemzetgazdasági eredményekhez, és komoly erőfeszítéseket tesz a magyar egészségügyi helyzet javítása érdekében.
A gyógyszergyártáson és -értékesítésen túl a gyógyszeripar kiemelt célja a magyar emberek egészségügyi helyzetének a javítása és a várható élettartam növelése. Ezek hosszú távon megvalósítható célok, melyek eléréséhez ugyancsak hosszú távon fenntartható működés és kiszámítható gazdasági környezet szükséges.

A magyar gyógyszeripar az elmúlt évek nehézségei ellenére is a gazdaság egyik húzóágazata maradt. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. közelmúltban végzett kutatása alapján a négy legnagyobb gyógyszergyár – az Egis, a Richter, a Sanofi és a Teva – által közvetlenül előállított érték 2008 óta folyamatosan nőtt, és 2012-ben 54,5 százalékkal haladta meg az öt évvel azelőtti értéket.

A négy nagyvállalat a tanulmány szerint tavaly összesen 1155,3 milliárd forint bruttó hozzáadott érték megteremtésével járult hozzá a nemzetgazdaság teljesítményéhez – ez az ország összteljesítményének 4,8 százaléka. A magyar gazdaságban keletkező bruttó hozzáadott érték (gross value added – GVA) a gazdasági teljesítmény nemzetközi szinten is leginkább elfogadott mércéje, ennek alapján történik a bruttó hazai termék (gross domestic product – GDP) számítása is.

A tanulmány eredményei rávilágítanak, hogy Magyarországon a gyógyszeriparban költik a legtöbbet kutatás-fejlesztésre. A vizsgált társaságok 2012-ben 62 milliárd forintot fordítottak k+f-re, ez a nemzetgazdasági átlag nyolcszorosának felel meg. Ez az érték EU-s szinten is magasnak mondható. A vizsgált vállalatok a kutatás-fejlesztés teljes spektrumát lefedik, a legmagasabb hozzáadott értékű alapkutatástól és fejlesztéstől a klinikai vizsgálatokig. A szűkös pénzügyi keretek miatt azonban fennáll a veszélye annak, hogy a k+f költségek csökkenése következtében a magas hozzáadott értéket képviselő klinikai kutatások maradnak el.





Ezzel a hazai tudományos szakemberek eleshetnek attól a lehetőségtől is, hogy nemzetközi kutatási programokban vegyenek részt, ennek következtében csökkenhet a magyar szakértelem elismertsége a világban. További fontos tény, hogy a foglalkoztatási multiplikátorok is ebben a szektorban a legmagasabbak: 100 új munkahely további 232 állás létrejöttéhez vagy megtartásához járul hozzá. A  négy legnagyobb hazai gyógyszergyárban a válság éveiben is emelkedett a foglalkoztatottak száma, 2012-ben összesen 12 494 fő dolgozott, 612 munkavállalóval több, mint 2008-ban. Emellett a négy hazai gyógyszertársaság jelenleg – közvetve és közvetlenül – több mint 40 ezer embernek biztosít megélhetést.

A cégek teljesítményei, ezáltal a magyar gazdaság fejlődéséhez való hozzájárulásuk egyéb területen is kiemelkedő. A Magyarországon termelőkapacitással rendelkező vállalatok intenzív és fokozódó exporttevékenységet végeznek, az országban előállított készítményeket a határon kívül is értékesítik, ez szintén hozzájárul a gazdaság fejlődéséhez. A cégek teljesítménye kiemelkedően magas volt: 2008 és 2012 között 61,4 százalékkal növekedett a kivitel, ez a nemzetgazdasági exportbővülés két és félszeresének felel meg. Magyarország világviszonylatban is erős és több mint 100 éves hagyományokon alapuló, értékes gyógyszeriparral rendelkezik, ezt többek között az imént említett exporttevékenység növekedése is jól mutatja. Az ország elemi érdeke, hogy ez az érték ne vesszen el. Ahhoz, hogy a hazai gyógyszeripar a súlyának megfelelően járulhasson hozzá továbbra is a gazdaság fejlődéséhez, hosszú távon kiszámítható gazdasági és jogi környezetre van szükség.

Bízom abban, hogy a kormányzat és az egészségügyi szektor négy jelentős szervezete között formálódó középtávú megállapodás is hozzájárul a fenntartható és hosszú távon életképes egészségügyi célok megvalósításához. A megállapodás célja, hogy stabil és kiszámítható feltételek létrehozásával az egészségügyi szektor valamennyi szereplője elsősorban az értékteremtésre fordíthassa az energiáit. Ez a lakosságnak egészséget, a gyógyszeriparnak pedig további fejlődési lehetőséget jelent. A többi nagyvállalat mellett a Sanofi tartós jelenlétre rendezkedett be Magyarországon, a működését is hosszú távú célok vezérlik. A kormánnyal együtt abban vagyunk érdekeltek, hogy a magyarok, Európa egyéb országaihoz hasonlóan, hozzájuthassanak mind az innovatív, mind a minőségi generikus termékekhez, ezzel javuljon életminőségük, és emelkedjen az egészségesen eltöltött éveik száma.
Christophe Gourlet, a Sanofi regionális vezérigazgatója, a Magyosz igazgatósági tagja
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.