brusszel


Eldobják a korbácsot a modern főnökök?

Figyelő Online - Bukta Zsuzsa
2013.08.25  17:00   
mail
nyomtatás
Ma már nem mindenütt divat a zárt főnöki iroda és a kőbe vésett időelszámolás. E helyett a dolgozók kreativitására is figyelnek és van ahol a főnök a dolgozók közé vegyülve munkálkodik.
Sok szempontból irigylésre méltó, mégis nehéz feladatot kapott Villányi Péter, az Avis Budget Group BSC Kft. ügyvezetője jó másfél évvel ezelőtt. A cég a világ egyik legnagyobb autókölcsönző vállalatának szolgáltató központjaként 2004 januárja óta végez régiós üzleti támogatói tevékenységet Budapesten, jelenleg tíz nyelven. Központosítások következtében 2011 végén új szolgáltatásokat kellett bevezetniük, az addig 300 fős szervezetet hét hónap alatt a duplájára bővítve. Villányi Péter és vezetőtársai előtt nehéz út állt.

A korábban alkalmazott folyamataik szerint a toborzás hosszadalmasnak tűnt, hiszen az addigi létszámot nyolc év alatt érték el, anyanyelvű munkatársak felvételéhez például elemzéseket kellett volna készíteniük a piacról. Ehelyett vállalták és kezelték a kockázatokat, az olyan ritka nyelvre például, mint a norvég, az éppen szükséges három helyett előrelátóan tíz ügyfélszolgálati munkatársat kerestek. A folyamat jól sikerült, idén márciusban a cég a Nemzeti Külgazdasági Hivatal Év befektetője díjazottjai közé került, a legnagyobb mértékben növekedő regionális központként.

A növekvő létszám miatt - szintén márciusban - a vállalat új irodaépületbe költözött, amelyet vonzóvá kellett tenni az átlagosan mindössze 29 éves munkavállalók számára. Választásuk a XIII. kerületi, a környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve megtervezett Green House-ra esett. Nyitott tereket hoztak létre, hogy megfeleljenek az ifjú dolgozóik által támasztott követelményeknek. A munkatársak csak mintegy 10 százaléka dolgozik cellás irodában. Villányi Péternek sincs saját szobája, sem széke, sem asztala. Mindig máshova ül le, így javul a kommunikáció.

FELSZABADÍTOTT KREATIVITÁS
Az Avis első embere hosszabb távon az öntanuló szervezet megteremtését tartja az egyik legnagyobb kihívásnak, akárcsak Kürti Sándor, az adatmentéssel és IT-biztonsággal foglalkozó Kürt Zrt. elnöke. Ennek érdekében a cégnél negyed-évente „néznek tükörbe", azaz hasonlítják össze a végrehajtás eredményét a tervvel, és kigondolják, hogyan lehetett volna jobban teljesíteni. Méréseik alapján évente négyszer javítják, szabályozzák teljes működésüket, követve vevőik viselke-dését és a piaci trendeket.

A Microsoft magyarországi leányvállalatánál a 2011 októberében bekövetkezett vezetőcsere hozott változást a menedzsmentszemléletben. Papp István, az új ügyvezető a hatékonyság növelése érdekében helyezte előtérbe a cégen belüli vál-lalkozói szemléletet, az úgynevezett intrapreneurshipet. Ennek jegyében törekednek arra, hogy a munkatársak még inkább magukénak érezzék a céget. Az intrapreneurship lényege ugyanis a problémák és feladatok egyéni meggyőződés alap-ján történő megközelítése. Beosztásától függetlenül mindenkit arra bátorítanak, hogy ha egy jó üzleti lehetőséget lát vagy jut eszébe, ossza meg a vezetőséggel.

Ha az ötlet elég jónak ítéltetik, akkor erőforrást is rendelnek mellé, így egy kezdetben vakmerőnek tűnő gondolatból villámgyorsan válhat sikeres projekt. „Ez a szemlélet amellett, hogy felszabadította a kollégák kreativitását, segítette azt is, hogy a vezetők tisztábban lássanak a pályán" - teszi hozzá Papp István.

Magyarország legnagyobb IT-munkaadója 3200 fős létszámával az IT Services Hungary (ITSH). Százszázalékos tulajdonosa, a T-Systems International legfőbb elvárása a növekedés mellett a minőség és a hatékonyság javítása. „A korábbi vállalkozói típusú vezetés helyett sokkal inkább menedzsment típusú vezetésre van szükség" - fogalmaz Bőthe Csaba, akit 2012 júniusában neveztek ki az ITSH ügyvezetőjének.

Az üzletember hozzáadott értékének azt a kultúraváltási programot tartja, amelynek eredménye a nyertes csapat hozzáállás. Ehhez olyan menedzsmentmodellt választott, amely a további növekedést, a nagyobb szervezet irányításával járó feladatokat megfelelően támogatja. Ennek három pillére a változó gazdasági környezetben a transzparencia, az innováció és a megosztás-együttműködés.

 

Részletek a Figyelő 34. számában.

 

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200