brusszel


Előttem az utódom

Antall György a családi vállalkozások utódlási kérdéseiről
Figyelő Online - Antall György
2013.12.05  13:20   
mail
nyomtatás
Bár a szemünk láttára olykor a semmiből jönnek létre jelentős családi vagyonok, a magyar piacgazdaság újjáépülésének első éveiben megszületett családi vállalkozások most szembesülnek az utódlás kérdésével. A 20-25 évvel ezelőtti alapítók nemzedéke ezekben az években készül nyugdíjba.

Antall György
Antall György

A tét nem kicsi, hiszen ahogy a PwC egy pár évvel ezelőtti, a világ több mint húsz országában végzett felmérése mutatja, a családi cégeknek fele a vállalkozás családi jellegének fenntartását tervezte, mégis közel harmada nem éli túl az első nemzedékváltást. A maradéknak szintén kevesebb mint harmada jut túl a második generációváltáson. A rendezett nemzedékváltás tehát kulcsfontosságú a túléléshez. Szerencsére a feladat nem megoldhatatlan, a mai tulajdonos nemzedékek hazánkban ugyanis sokkal jobb feltételekkel, azaz kevés adó- és illetékteher mellett adhatják át a családi vagyont, mint a nyugati világ legtöbb országában. Még olyan osztályharcos büntetőadókkal sem kell szembenézniük, mint például 50-60 éve a brit uralkodó osztályok tagjainak.

A generációváltás problémájának gyökere, hogy kevesen gondolnak az elmúlásra. A családi vállalkozást elindító tulajdonosok, az alapítók nemzedéke rendre erős, magukat pótolhatatlannak érző egyéniségekből áll. S valóban, sokszor tényleg lehetetlennek tűnik pótolni azt a tapasztalati tudást és kapcsolati hálót, melyet egy-egy nagy vállalatalapító felhalmozott. A nemzedékváltás, hacsak nem családi tragédia következménye, aligha megy végbe egyik napról a másikra, még akkor sem, ha van a családban alkalmasnak látszó utód.

A siker valójában egy folyamat eredménye, ha úgy tetszik, egy utazás végcélja. Az utazáshoz pedig három dolog szükséges: tudjuk, hol vagyunk, hová akarunk eljutni, s milyen útvonal vezet a célhoz.

A felkészülés során az első teendő a világos helyzetkép felvázolása: mi a tényleges piaci helyzet, mennyit ér a vállalkozás. Fontos látni, hogy mi a tulajdonos szerepe, kik a vállalkozás tényleges irányítói, milyen szerepet töltenek be a családtagok, s végül talán a legfontosabb: látszik-e alkalmas utód a családon belül?

Legalább ennyire fontos arra a kérdésre is választ adni, hogy hová tartunk, mi lesz a vállalkozás helyzete 5-10 év múlva, s nyugdíjasként mivel akar foglalkozni az irányító tulajdonos. Sokan fogadkoznak, hogy nyugalomba vonulásuk után már nem dolgoznak, de kevesen tartják be. Évtizedes vezetői elfoglaltság után aligha lehetséges a hirtelen és teljes visszavonulás. Mindenképpen végig kell gondolni, hogy meddig akar a tulajdonos az üzlettel foglalkozni, s mi lesz utána, mi köti majd le. Fontos azt is tisztázni, hogy mennyi folyó bevételre lesz szüksége. A jövőt természetesen – és szerencsére – nem lehet pontosan előre látni, ezért a vállalati és személyes stratégia is folyamatosan alakul.

A kiindulópont és a cél ismerete után az útvonalat kell megalkotni, s főleg meg kell nyerni az útitársakat a tervhez. A „nagy menetelés”, az átgondolt lépések tervszerű végrehajtása évekig is eltarthat. Nem kevés időt vesz igénybe az utód kiválasztása és felkészítése, illetve ennek hiányában a stratégiai vagy pénzügyi befektetőnek, belső vagy külső menedzsmentnek történő értékesítés, továbbá mindezeknek a folyamatoknak a pénzügyi és adótervezése, majd pedig jogi dokumentálása. A magyar jogrendszer ma már kellően rugalmas, sőt egyre újabb technikákra ad lehetőséget a vállalkozások átörökítése során. Ilyen például az angol–amerikai trust magyar változata, a bizalmi vagyonkezelés, amelynek alapítására jövő tavasztól, az új Ptk. hatálybalépése után nyílik lehetőség.

Sok erős egyéniségű vállalatvezető okkal idegenkedik a külső tanácsadóktól, mert azok aligha tudnak többet az üzletéről, mint ő maga. Pedig nem az a lényeg, hogy többet tudnak, hanem az, hogy adott esetben másképp látják. A vállalkozás továbbörökítése a következő generáció részére nehéz, érzelmileg is megterhelő dolog, főleg az alapítók számára. A bizalmas tanácsadó – ügyvéd, adótanácsadó vagy privát bankár – érti a vállalkozást, de legalább ennyire tisztában van a személyi összefüggésekkel is. Így segíthet a megfelelő feladatokra összepontosítani és a családtagok közötti nézeteltéréseket kisimítani. Nem kell mindent tudnia, a mindentudók mindig is gyanúsak, de a jó pszichológiai érzék és a türelem elengedhetetlen. A felkészült és megbízható tanácsadó így azt is tudja, kit és mikor kell megkérdezni, s mikor jobb hallgatni.

A szerző ügyvéd, a Réti, Antall és Társai PwC Legal cégtársa
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: utódlás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200