brusszel


Enyhültek a globális nyersanyagpiaci feszültségek

Figyelő Online
2013.12.22  13:43   
mail
nyomtatás
Enyhültek a globális nyersanyagpiaci feszültségek, az elmúlt évekhez képest csökkentek az árak, fellélegezni azonban még korai lenne - írja HWWI (Hamburgisches WeltWirtschaftsInstitut) gazdaságkutató intézet elemzése.
A HWWI nyersanyagár-indexe novemberben dollár alapon nagyjából az egy évvel korábbi szinten állt, euróban kifejezve pedig 4,6 százalékkal alacsonyabban. Az index az előző havi, októberi szinthez képest is csökkent a legtöbb nyersanyag kategóriában. Az olajé 2,7 százalékkal (dollárban) a legfontosabb ötvözőfémeké pedig 2,6 százalékkal. A vasérc és a vashulladék árindexe viszont 3,8 százalékkal, az energiahordozók közül pedig a széné 3,4 százalékkal emelkedett.

Az olajár-index csökkenésében meghatározó szerepet játszott az Irán ellen elrendelt szankciók lazítása. A 2014-ben várható keresletnövekedés azonban Michael Bräuninger, a HWWI kutatási igazgatója szerint árfelhajtó erő lesz. "Amennyiben nem kerül sor a kitermelési kapacitás növelésére az ár jelentősen emelkedhet" - mutatott rá. A fémfeldolgozó ipar helyzete javult, a nikkel árindexe novemberben a HWWI szerint 2,6 százalékkal csökkent, az alumíniumé 3,8 százalékkal, a rézé pedig 1,7 százalékkal. Ennek oka a bányavállalatok magas felhozatala és a készletek felöltődése volt. Az acélipar vasércellátási gondjai azonban nem enyhültek, mivel Kína nagy volumenű infrastrukturális beruházásai árfelhajtó hatással voltak. A HWWI kimutatásai szerint a vasérc ára a június-szeptemberi negyedévben 17 százalékkal emelkedett. "Kína a legnagyobb vasérc felhasználó, a globális kereslet 60 százalékáért felelős" - írja a tanulmány. A kínai acélipar a koksz-keresleti oldalon is erősen szorongatja a globális acélipart.

Hans Jürgen Kerkhoff, a német acélipari vállalatok szervezetének (Wirtschaftsvereinigung Stahl) elnöke szerint az ágazat számára a nyersanyagár-fronton 2013-ban várt enyhülés elmaradt. "A piac kulcsszereplője Kína, miután közel kétharmadát veszi fel a tengeri úton forgalmazott globális vasérckínálatnak" - mondta a dpa hírügynökségnek adott interjúban. Kína befolyása a fejlett technológiai termékek gyártásában kulcsfontosságú ritkaföldfémek piacán a legerősebb. A Deutsche Rohstoffagentur (DERA) szakemberei szerint a piaci feszültség lényeges enyhülésére ezen a téren egyelőre nem lehet számítani.

Peter Buchholz a DERA elnöke "turbulensnek" nevezte a piaci helyzetet a dpa hírügynökségnek adott 2013-as visszatekintésben. Elmondta, hogy 2006 és 2011 között egyes ritkaföldfémek ára a negyvenszeresére, hatvanszorosára emelkedett. Az árak 2012 óta csökkentek valamelyest, azt azonban, hogy ez így is marad, nem lehet biztosra venni - mondta. "A könnyű ritkaföldfémek kínálatát két Amerikában és Ausztráliában megnyitott lelőhely növelte" - mutatott rá. "Ezek esetében nem kell jelentős áremelkedéstől tartani. A nehéz ritkaföldfémek esetében azonban más a helyzet, a kínálatszűke hátráltathatja a megújuló energiaforrások kiaknázására irányuló törekvéseket. A 2011-re jellemző magas áraktól azonban 2014-ben már nem kell tartani" - mondta Peter Buchholz.

A ritkaföldfémek árának az elmúlt években tapasztalt szélsőséges ingadozása a szélturbinák gyártásának és az elektromos mobilitás terjedésének köszönhetően robbanásszerűen megnövekedett keresletnek tudható be. És itt nem csak a fizikai kereslet megnövekedéséről van szó, hanem a spekulációs keresletéről is. A ritkaföldfémek körül kialakult hisztéria valóságos pánikot okozott a világpiacon - mutatott rá.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.