brusszel


Erzsébet mindent visz

Figyelő Online - Váczi István
2013.05.23  06:48   
mail
nyomtatás
Egyre jobban szorongatja a SZÉP kártyát az Erzsébet-utalvány, amely lassan a magyar államkapitalizmus sarokköve lesz.
András, 8000 az Erzsébet, ugye jó lesz? Nem kellett messzire mennie az egyik SZÉP-kártya-szolgáltató munkatársának, hogy meggyőződhessen arról, milyen határozott hangon terelik egyes munkahelyeken az állami utalvány felé a dolgozókat - a fenti kérdést az apjának tették fel.

A SZÉP kártyát kibocsátó pénzintézetek, illetve pénztárszolgáltatók - MKB, K&H, OTP - szakemberei persze tudhatták, hogy finom vagy kevésbé finom rásegítés nélkül is nagy versenytársuk lesz az Erzsébet, hiszen a cafeteriapiacot korábban az étkezési utalványok uralták.

Megjött az étvágy

Tavaly azonban két ok miatt még elviselhetőbb volt a nyomás: az Erzsébet legnagyobb adókedvezménnyel adható keretösszegét viszonylag alacsonyan, havi 5000 forintban határozták meg, és a tervek szerint az idén már nem lehetett volna felhasználni éttermekben, kifőzdékben, menzákon. Ezt a menetrendet azonban a múlt év végén a kormányzat ejtette.

Legalább ennyire rosszul jött a bankok számára, hogy január 1-jétől az Erzsébet legnagyobb adókedvezménnyel (35,7 százalékos közteherrel) adható keretösszegét 8000 forintra emelték. Márpedig az utalvány tavalyi 90 milliárd forintos forgalmával kalkulálva a 60 százalékos emelés által lefedett összeg megegyezik a SZÉP kártya tavalyi forgalmának háromnegyedével.

Brüsszeli vizsgálat

Cafeteria-ügyben uniós kötelezettségszegési eljárás van folyamatban Magyarország ellen, de a kormány brüsszeli védekezését nagyban megkönnyíti, hogy az utalványnak köszönhető nyereséget az Erzsébet-program keretében szociális üdültetésre és étkeztetésre fordítja.

Az már kevésbé, hogy a folyamat jól leképezi a szemünk előtt épülő magyar államkapitalizmust: az állam és a szakszervezetek tulajdonában lévő alapítvány megbízásából az utalványokat a szintén állami Pénzjegynyomda Zrt. állítja elő, és a Magyar Posta juttatja el a cégekhez. Az pedig kifejezetten szúrja az EU illetékeseinek a szemét, hogy az elfogadóhelyek közel 70 százaléka magyar tulajdonú.

A cafeteria-rendszerrel kapcsolatban további részleteket a Figyelő hetilap május 23-i, idei 21. lapszámában olvashat.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.