brusszel


Észak-Korea egyre inkább függ Kínától

Figyelő Online
2013.09.04  17:59   
mail
nyomtatás
Észak-Korea külkereskedelmi forgalmának csaknem 90 százalékát Kínával bonyolítja (Dél-Koreát leszámítva), ami azt jelenti, hogy egyre nagyobb mértékben függ gazdaságilag a szomszédjától - számol be a South China Morning Post című lap szerdai számában friss adatokra hivatkozva.
2012-ben a két ország körülbelül 6 milliárd dollár értékben kereskedett egymással, ami 88,3 százalékot adott az észak-koreai kereskedelmi mérlegben. Amennyiben Dél-Koreát is beleszámítják, a Kínával folytatott kereskedelem aránya 68,4 százalék.

A két Korea közötti kereskedelem értéke tavaly elérte az 1,97 milliárd dollárt, megdöntve a 2010. évi rekord 1,91 milliárdot. Az idei év első felében azonban a közös keszongi ipari komplexum működésének felfüggesztése miatt csaknem 40 százalékkal - 559,1 millió dollárra - visszaesett a forgalom az előző év azonos időszakához képest.A dél-koreai kereskedelem- és beruházás-fejlesztő ügynökség (KOTRA) adatai szerint tavaly Phenjan összesen 71 országgal, illetve területtel kereskedett.

A legnagyobbak közülük: Oroszország, India, Thaiföld, Tajvan, Szingapúr, Indonézia, Németország és Brazília.2012-ben a Hongkonggal folytatott kereskedelem elérte a 111 millió dollárt, az előző évhez képest 457 százalékkal bővült. Így a sztálinista ország második legnagyobb partnerévé vált.2005 óta Észak-Korea külkereskedelmében a kínai reláció több mint a felét tette ki, s 2011-re már elérte a 89 százalékot.

A Kínába irányuló exportnak közel a felét a szén tette ki, de más ásványi anyagok, így vasérc és réz is volt benne. A legfontosabb importtermékek a nyersolaj és a feldolgozott kőolajtermékek, illetve a járművek.

A szakemberek szerint Phenjan függősége Kínától a jövőben csak nőni fog, s ez vonatkozik az élelmiszer-ellátás területére is. A tendenciát egyrészt a földrajzi közelség indokolja, de az is, hogy Észak-Korea kevés exportképes terméket állít elő.

Általános lehetőségei azért is korlátozottak, mert - nukleáris programja miatt - ENSZ-szankciók alatt áll.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.