Bár Lázár János, Miniszterelnökséget vezető államtitkár azt ígéri, hogy egyetlen euro cent sem ragad benn az uniós kasszában, a közösségi támogatások felhasználására rálátó források a Figyelőnek úgy nyilatkoztak, a legnagyobb fokozatba kapcsolás esetén is 1000-1200 milliárd forintot elveszíthet Magyarország.
Pályáztatással foglalkozó cégvezetők helyeselték, hogy augusztus 1-től központi kézbe került az EU-pénzek lehívása, mert mint fogalmaztak, „csak egy tábornok képes ledolgozni azt a késedelmet, amelyben ma a közösségi pénzek pályáztatási rendszere vergődik." Érvelésük szerint elsődlegesen a „sokfejűségtől" szenvedett a rendszer, ugyanis a KIM-től a nemzeti fejlesztési tárcáig mindenki „kötélen rángatta a szervezetet" . Számos pályázatot a tárcák közötti villongások, koncepcionális különbségek, ütközések miatt írták ki hónapokkal később az eredetileg tervezettnél, nem egy esetben pedig vissza is vonták. „ „Belső játszmák áldozata lett az uniós pénzek felhasználása" - hangsúlyozta egyik forrásunk. Kormányzati részről hivatalosan nem erősítették meg, de a pályáztatásra rálátók úgy tájékoztatták a Figyelőt, hogy Brüsszel már tavasz végén felfüggesztette az operatív programokban a kifizetéseket. „
„Sokként érte magát Orbán Viktort is, hogy 15 program közül 13-ban leállt a támogatások utalása, ez ugyanis a rendszer totális csődjét mutatta. Nem lehetett azzal magyarázni, hogy Brüsszel akadékoskodik, puszta rosszhiszeműségből betart a magyar kormánynak vagy hogy csak bagatell kifogások miatt mutatott piros lapot. Lényegében betelt a pohár, részben emiatt mondott le az NFÜ elnöke, Petykó Zoltán, s döntött úgy a kabinet, hogy Lázár Jánoshoz, illetve a Fejlesztéspolitikai Kabinethez kerül minden döntési jogosítvány"- mondták a Figyelőnek. Lázár János államtitkár augusztus 1-je óta kormánybiztosként látja el az uniós fejlesztési támogatások elosztását felügyelő Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetését, augusztus 12-én jelentette be, hogy a kormány sürgős akciótervet dolgoz ki a 2007-2013-as uniós időszak forrásvesztésének megelőzésére, miután az EU az időszak 15 magyar operatív programjából 13-at egyelőre nem finanszíroz.) A szakértők szerint Lázár János sikerrel veheti az akadályt, ugyanakkor úgy értésültünk, hogy ezt a területet a következő ciklusban már nem ő irányítja. Ha újra kormányra kerül a Fidesz, akkor is legkésőbb 2014 nyaráig vállalja az uniós pénzek lehívásának koordinálását.
További részletek az e heti Figyelőben.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.