brusszel


Fékezett habzás

A szerkesztő álláspontja
Figyelő Online - Lambert Gábor
2013.10.31  10:00   
mail
nyomtatás
Az állítólag primitív népek pontosan tisztában voltak a modern politika lényegével: ha valamiről nem beszélünk, az nincs is. Bizonyos szavak, dolgok kimondása felborítja a kialakult társadalmi szokásrendet.
Tabut hágott át Edward Snowden, az amerikai titkosszolgálati kiszivárogtató is, nem véletlen a washingtoni (és nyomukban egyes európai) politikusok engesztelhetetlensége vele szemben. Hiszen többé nem tehetnek úgy a nyilvánosság előtt, mintha nem tudtak volna bizonyos dolgokról – vagy éppen ellenkezőleg, meglepődést és felháborodást kell mutatniuk akkor is, ha valójában csak a szokásos üzletmenet lepleződik le.

Nagyjából negyedszázada tudhat az átlagos érdeklődő arról, hogy öt angolszász ország összefogásában működik a világ telekommunikációs forgalmának döntő részét lehallgató és adatait kiértékelő rendszer. Akkor Echelonnak hívták, ma Prismnek, s a technológiai fejlődéssel lépést tartva vagy inkább azt megelőzve gyűjtik az információkat. A kérdés tehát huszonöt éve az, hogy milyen körben és mit kezdenek velük: a terrorelhárításra adott felhatalmazás mikor csap át a személyes adatok jogosulatlan kezelésébe vagy éppen egyszerű ipari kémkedésbe.

Angela Merkel és a világ három tucat másik, név szerint egyelőre nem ismert vezetőjének a telefonlehallgatása most azt bizonyítja a nagyérdemű számára, hogy már régen nincsenek szabályozott határok. Kendőzetlen őszinteséggel fogalmazta ezt meg a Le Figaróban a francia hírszerzési ügynökség egykori vezetője: a hivatalok eddig is pontosan tudták, hogy minden ország, még ha együttműködik is a terrorelhárításban, szövetségesi körben is kémkedik. „Senki sem balek.” Legfeljebb irigyli a másiktól a fejlettebb technikát.
Az európai vezetők ezért csak fékezett habzással háborogtak a múlt heti uniós csúcsértekezleten. Nincs szó arról, hogy felfüggesztenék a szabad kereskedelmi megállapodásokat Amerikával, s körültekintően viszonyulnak ahhoz az európai parlamenti ajánláshoz is, hogy a gyanús számlamozgásokkal kapcsolatos adatcserét befagyasszák.

A tabu megsértése azonban a fejlett világban sem marad következmények nélkül. Miként azt a világ legtekintélyesebb külpolitikai folyóiratában, a Foreign Affairsben írják: az álszenteskedés központi tényező Washington puha hatalmának a fenntartásában. (A „soft power” azt a képességet jelöli, amellyel Amerika legitimálja más országokkal a cselekedeteit.) Márpedig ez nélkülözhetetlen a jelenlegi világrend fenntartásához, amely számos, Amerika által létrehozott nemzetközi intézményrendszerre épül. A snowdeni leleplezések nyomán azonban erősödik a hazai nyomás a szövetséges politikusokra, hogy egyre nyíltabban bírálják az amerikai gyakorlatot, álszenteskedés nélkül.

A nagy nemzetközi várakozással hivatalba lépő Barack Obama magyarázkodása a lehallgatási botrányban kezd egyre defenzívebb és abszurdabb lenni, mint Bill Clintoné a Monica Lewinsky-ügyben. Akkor az volt a tét, hogy marad-e hivatalában elnök. Manapság egyre inkább az, hogyan működtethető tovább a második világháború után kialakított nyugati világrend.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200