brusszel


Felfüggesztik a belgrádi kormánnyal való tárgyalásokat a dél-szerbiai albánok

Figyelő Online
2013.11.24  11:37   
mail
nyomtatás
Nem tárgyalnak a belgrádi hatalommal a dél-szerbiai albánok mindaddig, amíg a szerb kormány diszkriminatívan bánik velük - írta vasárnap a Politika című szerbiai napilap.
Ivica Dacic szerb miniszterelnök az ország déli részén élő albán kisebbség képviselőinek álláspontjára úgy reagált, hogy szerinte nincs ok a kapcsolat megszakítására, ugyanakkor hozzátette: "ha nem tárgyalnak Belgráddal, akkor kivel fognak, hiszen nincs más".

A Szerbia déli részén élő albánok és a belgrádi kormány között januárban kezdődött tárgyalás az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) közvetítésével. A témák között az albán kisebbség oktatási, egészségügyi, gazdasági és igazságszolgáltatással kapcsolatos kérdései szerepelnek fő helyen.

A szerb kormány júniusban fogadott el egy tervezetet a dél-szerbiai albánokkal való viszonnyal kapcsolatban. A hét pontból álló dokumentum a már említett témák mellett szabályozza az albán kisebbség állami intézményekben való képviseletét, a nyelvhasználatot és a nemzeti jelképek használatát is.

A dél-szerbiai albán politikusok azt követően döntöttek a tárgyalások megszakítása mellett, hogy Riza Halimi szerbiai albán parlamenti képviselő egyetlen módosítási javaslatát sem fogadta el a képviselőház a bíróságokról szóló törvény vitáján. A megbeszélések megszakításának másik okaként az albán képviselő Nikola Selakovic szerb igazságügyi miniszter egyik kijelentését hozta fel, amely szerint Szerbia déli részén csupán ezer albán él. Halimi kijelentette, hogy ez nem igaz, ugyanis 40 ezer albán nemzetiségű személy él ott.

A dél-szerbiai albán pártok képviselői levélben fordulnak majd a szerb miniszterelnökhöz és helyetteséhez, amelyben - a Politika információi szerint - garanciát kérnek arra, hogy a korábban tett ígéreteket betartja a szerb kormány.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.