brusszel


Fellebbezésnek helye

A szerkesztő álláspontja

Figyelő Online - Lambert Gábor
2013.09.19  06:06   
mail
nyomtatás
Duna-parti telektulajdonosként van egy kis stégem, hat négyzetméternyi hordó, deszka és vasszerelvény. Évtizedek óta ott ringott a vízen, mígnem év elején szólt a rendőr, hogy változott a jogszabályi környezet, le kéne papírozni a dolgot.
Sorstársaimmal márciusban elkezdtük járni a hivatalokat. Az első befizetendő csekkek viszonylag hamar kijöttek, leróttuk a járandóságot a vízhasználati díjtól a kulturális örökségvédelmi tarifáig sok mindenért. Az akta bekerült a kafkai világba, és egyre több íróasztal tulajdonosa érezte úgy, hogy rá kell ragasztania a maga illetékbélyegét. Lassan vége a szezonnak, de a végleges engedély csak nem akar összeállni. Szeptemberben azután megérkezett a környezetvédelmi illetékestől is a levél: ugyan, készíttessek már egy arra méltó tekintéllyel tanulmányt arról, hogy az objektum miként illeszkedik a Natura 2000 program célkitűzéseihez, s addig is, szakhatósági díjként, két héten belül fizessek be százharminchárom¬ezer forintot plusz kétszáz forint postaköltséget.

(A stég értéke talán ha százezer forint.) Klasszikus séma: a beszálláskor nem közlik veled, milyen úton és mennyiből tudod elérni a célodat. Menet közben emelkednek a tétek, és mindvégig csak találgatni lehet, hogy vajon eddig már többet buktál-e, mint amennyit még be kell fizetned. Ha valamelyik bürokratát kérdezed, hogy mi jöhet még, ő csak a vállát vonogatja. Nincs rálátása a másik íróasztalra, a hivatalok önjárók.

Ismerősöm meséli, hogy a hatósági piramisjáték működik nagyban is. Hazai cégek, külföldi tőkével, szélerőműveket szerettek volna telepíteni. Az engedélyezési eljárás több éve folyik, és még nem látszik a vége. A befektetett költségek már meghaladják a százmillió forintot, és az elején kiadott engedélyek hamarosan lejárnak. Döntési helyzet van: futnak az eddig betett pénzük után, abban a reményben, hogy majd csak véget ér a lidérc, vagy leírják az eddigi veszteségeiket, és azt is elfelejtik, hogy valaha vállalkozni akartak Magyarországon.
A költségvetés így is, úgy is jól járt. Egyszer.

Aki azt gondolja, hogy a kiszámíthatatlanság, átláthatatlanság és a hosszú távú tervezés hiánya csak a multikat sújtja, az előbb-utóbb kapcsolatba kerül valamely hivatallal, amely napjainkban újraéli Kádár-kori önmagát. Felszólításokat küldözget, hogy „úgy döntöttem" meg „fellebbezésnek nincs helye", illetéket állapít meg, határidőket szab ki, mintha máris hatályba lépett volna a rendeleti kormányzás. Gyorsan vissza lehet zökkenni az időben, ha a bürokrácia egyetlen biztos kapaszkodójává a költségvetési bevételhez való hozzájárulás mértéke válik, s a szolgáltató államot meg a hasonló frázisokat szemmel láthatólag az sem veszi komolyan, aki kampányok idején pufogtatja.

A követhetetlenül változó adó- és jogszabályi környezetben pedig lefelé tapos, akinek minimális jogköre vagy - a magánszférában - ügyfele van. Utóbbit érzékelhetik most az UniCredit vállalati számlatulajdonosai, amikor a bank utólagosan, rajtaütésszerűen rájuk akarja hárítani a kormány által utólagosan, rajtaütésszerűen a pénzintézetekre rótt tranzakciós pótadót. Ha egy üzlet beindul...

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200