A szerkesztő álláspontja
Ismerősöm meséli, hogy a hatósági piramisjáték működik nagyban is. Hazai cégek, külföldi tőkével, szélerőműveket szerettek volna telepíteni. Az engedélyezési eljárás több éve folyik, és még nem látszik a vége. A befektetett költségek már meghaladják a százmillió forintot, és az elején kiadott engedélyek hamarosan lejárnak. Döntési helyzet van: futnak az eddig betett pénzük után, abban a reményben, hogy majd csak véget ér a lidérc, vagy leírják az eddigi veszteségeiket, és azt is elfelejtik, hogy valaha vállalkozni akartak Magyarországon.
A költségvetés így is, úgy is jól járt. Egyszer.
Aki azt gondolja, hogy a kiszámíthatatlanság, átláthatatlanság és a hosszú távú tervezés hiánya csak a multikat sújtja, az előbb-utóbb kapcsolatba kerül valamely hivatallal, amely napjainkban újraéli Kádár-kori önmagát. Felszólításokat küldözget, hogy „úgy döntöttem" meg „fellebbezésnek nincs helye", illetéket állapít meg, határidőket szab ki, mintha máris hatályba lépett volna a rendeleti kormányzás. Gyorsan vissza lehet zökkenni az időben, ha a bürokrácia egyetlen biztos kapaszkodójává a költségvetési bevételhez való hozzájárulás mértéke válik, s a szolgáltató államot meg a hasonló frázisokat szemmel láthatólag az sem veszi komolyan, aki kampányok idején pufogtatja.
A követhetetlenül változó adó- és jogszabályi környezetben pedig lefelé tapos, akinek minimális jogköre vagy - a magánszférában - ügyfele van. Utóbbit érzékelhetik most az UniCredit vállalati számlatulajdonosai, amikor a bank utólagosan, rajtaütésszerűen rájuk akarja hárítani a kormány által utólagosan, rajtaütésszerűen a pénzintézetekre rótt tranzakciós pótadót. Ha egy üzlet beindul...
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.