brusszel


Felzárkózás vagy radikalizmus

Figyelő Online - Soós Krisztina
2013.05.29  17:59   
mail
nyomtatás
Az európai felzárkózás kudarca új politikai kockázatot jelent a közösség jövője számára. A radikális hangok erősödése a Monetáris Unió széthullásához vezethet - figyelmeztet Gene Frieda a Project Syndicate-en.
Az európai integráció kezdeti célját, a háború elkerülését mára felváltotta a gazdasági felzárkózás iránti igény. Az európai vezetők azt remélték a Monetáris Uniótól, hogy megfelelő segítséget nyújt majd az alacsonyabb életszínvonalú országoknak, hogy elérhessék az északi gazdagabb országok nívóját. Az integráció mindeddig csak a háborús konfliktusokat kezelte, ám érzéketlen maradt a berlini fal ledöntése utáni generáció nehézségei iránt.

A hidegháborút követő években az európaiság újraértelmezéséről folytatott vita végül átgondolatlan kompromisszumhoz vezetett. Annak érdekében, hogy Franciaország támogassa a német újraegyesítést, Németország beleegyezett egy monetáris unió létrehozásába, ám továbbra is tartózkodott a fiskális unió bevezetésétől. Európa jelenleg ennek a fausti alkunak a következményeitől szenved.

Az USA-val ellentétben, melynek létrejöttét politikai célok vezették és közös nemzeti identitást hozott létre, az EU-hoz csatlakozó országok csak a további háborúskodást kívánták elkerülni, ami nem jelentett elegendő bázist az európai identitás megerősítéséhez. Épp ellenkezőleg, a nemzeti identitás valóságos reneszánszát éli, miközben az új generáció számára sokkal nagyobb jelentőséggel bír az adós és a hitelnyújtó országok gazdasági divergenciája. A hitelfelvevő országok állampolgárai felemésztették forrásaikat, miközben a hitelezők a válság előtt elért nyereségeik védelmében segélycsomagok finanszírozását is magukra vállalták. Így alakult ki, hogy a periférián a megszorítások, a központi államokban pedig az adófizetőkre háruló súlyos többletterhek okoznak elégedetlenséget. A folyamatosan növekvő jövedelmi egyenlőtlenség és az olcsó keleti munkaerő megjelenése tovább erősítette a Monetáris Unióval szembeni gyanakvást.

A közhangulat változására a hagyományos politikai pártoknak is reagálniuk kell, hogy megőrizzék hatalmi pozícióikat. Olaszországban, Görögországban és Németországban is egyre nő a jobb- és baloldali radikálisok befolyása, akik főként az integrációból kiábrándult tömegeket szólítják meg. Ennélfogva a legtöbb európai vezető tartózkodik minden további integrációra irányuló törekvéstől. Vagyis klasszikus fogolydilemmával nézünk szembe: az a politikai párt, amelyik a közösségi célokhoz hangolja programját, jobb helyzetbe hozzá az országát, de a nemzeti választásokon könnyedén elbukhat. Ha a jelenlegi vezetők képtelenek kordában tartani az új politikai mozgalmakat, az egy újabb berlini fal felépítéséhez, az euró megszűnéséhez vezethet.

Gene Frieda a Moore Europe Capital Management szakértője.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200