brusszel


Figyeljünk Dél-Koreára!

Heti elemző
Figyelő Online - Omaisz Réka
2014.01.16  06:50   
mail
nyomtatás
A nagy ázsiai piacok közül a befektetők és az elemzők Kínáról és Japánról mindig szívesen értekeznek. Kevesebb szó esik Dél-Koreáról. Pedig a kedvező makromutatók és az alacsony árazottságú részvénypiac jó befektetési lehetőségeket sejtet. Különösen, ha a nagy versenytárs Japánban már nem gyengül tovább a jen!

Omaisz Réka, az Aegon Befektetési Alapkezelő elemzője
Omaisz Réka, az Aegon Befektetési Alapkezelő elemzője

Az ázsiai piacok közül 2014-ben érdemes lesz odafigyelni Dél-Koreára. Az ország külső egyensúlya stabil, mind a kereskedelmi, mind a folyó fizetési mérleg többletet mutat. A gazdaság állapotának egyik legfontosabb előrejelző indikátora, a beszerzésimenedzser-index az utóbbi 5 hónapban folyamatos emelkedést produkált, ráadásul a mutató alkomponensei – mint például az új megrendelések, illetve a foglalkoztatottság – is egyre kedvezőbb képet festenek. Mivel Dél-Korea külső gazdasági kitettsége az utóbbi években egyre jobban bővült, ezért a globális kereskedelem fellendülése lökést adhat a növekedésnek.

Dél-Korea legnagyobb exportpartnere Kína, amely a teljes kivitel 25 százalékát adja. Hozzáadott értékben a második legnagyobb súlyt a délkelet-ázsiai országok képviselik, de az amerikai irányultságú export is kiemelkedő részarányt mutat (10 százalék), ahogy az Európai Unió (9) is. A fő felvevőpiacok közül Kínában ugyan jelentősebb élénkülés még nem figyelhető meg, azonban a legfrissebb adatok alapján a tajvani, amerikai, illetve a japán kereslet erősödni látszik. Igaz, az exportkilátásokat beárnyékolja a jen folyamatos gyengülése a dél-koreai vonnal szemben, amely folyamatos nyomást gyakorol a dél-koreai exportőrökre, ugyanakkor versenyelőnybe hozza a japán gyártókat.

Az utóbbi napokban azért már enyhülni látszott a dél-koreai fizetőeszköz erősödése a jennel szemben, azonban a probléma korántsem oldódott meg. A kormányzat beavatkozása a von leértékelése érdekében üdvös lenne az exportőrök számára, mivel az autóipar, a hajógyártás, illetve az elektronika területén is gondokat okozhat a már ma is erős von, illetve annak további felértékelődése.

Dél-Koreában – az ország elnökének nyilatkozatai alapján is – egyértelmű a szemléletváltás: a jelenlegi exportorientált gazdaságot a belső fogyasztás felé terelnék a külső függőség csökkentése érdekében. A belső fogyasztás növekedési pályán van, és az építőipar is erősödni látszik, ami az ingatlanpiac fellendülését vetíti előre.

Mivel a GDP-növekedés és az infláció is a jegybank terveinek megfelelően halad, ezért a legutóbbi ülésen az irányadó ráta mértékén nem történt változtatás, így az továbbra is 2,5 százalék. Az alacsony infláció és az erős deviza mellett azonban lett volna tér kamatvágásra, de úgy tűnik, ebben a formában a központi bank nem elkötelezett a deviza gyengítése mellett. A belső fogyasztás növelése azonban elérheti a várt hatást a folyó fizetési mérleg többletének szűkülésén keresztül.



A vezető dél-koreai részvényindexben a két legnagyobb súllyal rendelkező Samsung (17 százalék), illetve Hyundai (4,5) árbevételének jelentős részét az exportértékesítés adja. A Hyundai és a KIA Motors január elején számolt be a cég 2014-es várakozásairól. Az árbevételre vonatkozó növekedési prognózis 4 százalék, amely a globális autóipar várható bővülésével megegyezik, de jóval elmarad a korábbi évek növekedési számaitól. Ennyire gyenge éve utoljára 2003-ban volt a vállalatnak. A japán gyártók versenyelőnye vitathatatlan a jelenlegi környezetben.

A gyenge jennek köszönhetően a Toyota, a Honda és a Nissan is olyan kedvező kondíciók mellett tud értékesíteni, amellyel a dél-koreai gyártók nem képesek versenyezni. A dél-koreai vállalatok versenyhátránya a piaci részesedésre is negatív hatást gyakorolhat, jelentős károkat okozva ezzel például az Egyesült Államokban, az egyik legjelentősebb exportpiacon. Az autóipar a kivitel szempontjából meghatározó, a teljes exportértékesítés 9 százalékát adja.

A dél-koreai piac árazása azonban attraktív, a P/E ráta (az árfolyam és az egy részvényre jutó adózott eredmény hányadosa) a historikus átlag alatt tartózkodik. A dél-koreai részvények jelenleg 9-szeres szorzón forognak, ez 8 éves időszakot tekintve 10 százalékos diszkontot jelent a medián értékhez képest.

Az értékeltség azonban nemcsak a piac saját historikus számai alapján, hanem az ázsiai piachoz képest is alacsonynak számít, mivel az MSCI Asia Index jelenleg 12,5-szeres szorzón mozog. A PEG ráta, ami a P/E mellett az EPS (részvényenkénti nyereség) növekedését is figyelembe veszi, szintén a dél-koreai KOSPI Index alulértékeltségéről tanúskodik.

Az idei évre az elemzők többsége a fejlett részvénypiacok emelkedésére számít. Az MSCI legfrissebb besorolása szerint a fejlett piacok táborát Dél-Korea továbbra sem erősíti, azonban számottevő kitettséggel rendelkezik ezek felé. Éppen ezért a jelenlegi értékeltségi szinteket tekintve a fejlett gazdaságok további növekedése esetén bőven van még tér a koreai emelkedésre. A következő hónapok nagy kérdése az lesz, hogy a jengyengülés tovább folytatódik-e, illetve, hogy a jengyengítő gazdaságpolitikai ciklus esetleges végével a befektetők megtalálják-e az egyébként alulárazott Dél-Koreát.


Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200