brusszel


Függetlenségi mozgalmak - Új csillag születik?

Figyelő Online - Gyévai Zoltán
2014.02.22  15:46   
mail
nyomtatás
A katalán és a skót függetlenség uniós elismerését a magyar szeparatista törekvésektől tartó Szlovákia blokkolhatja.
Egy emberöltővel Csehszlovákia békés és húsz évvel Jugoszlávia erőszakos felbomlása után nem kizárt, hogy Európa térképét hamarosan megint újra kell rajzolni. Könnyen elképzelhető, hogy néhány éven belül néhány új állam jön létre a vén kontinensen. Ha egészen pontosak akarunk lenni, nem is új, hanem régi államokról van szó, hiszen a függetlenséggel kacérkodó Skócia és Katalónia is korábban évszázadokon át önálló államisággal rendelkezett, mielőtt beolvadt volna a brit, illetve a spanyol királyságba.

A skótok 307 év, a katalánok pedig kereken 300 év után 2014 őszén népszavazást készülnek tartani az elszakadásról. Nyugat-Európa egy másik pontján, Belgiumban pedig a május végi választások után egy olyan politikai erő kaphat felhatalmazást a kormányalakításra, amelynek nem titkolt célja az önálló Flandria megteremtése. Ha a skót, a katalán és a flamand függetlenségpártiak elérnék céljukat, akkor annak minden bizonnyal egész Európára hatása lenne. Sikerük ugyanis vélhetően más, nyelvi, kulturális vagy egyéb jogaik elismeréséért küzdő európai nemzeti kisebbségeket is felbátorítana. Ez akkor is igaz, ha a francia bretonok, vagy a székelyek és a skótok és katalánok helyzete, törekvései és lehetőségei között nem lehet egyenlőségjelet húzni.

SZLOVÁK BLOKK

Az esetleges határváltozások Európa által történő elismerésének az a legfőbb kritériuma, hogy a válás az anyaország és az abból kiválni akaró alkotórész közötti tárgyalásos megegyezésen alapuljon. Ha így lesz, akkor Vincent Laborderie, a Leuveni Katolikus Egyetem kutatója nem tartja valószínűnek, hogy a többi uniós tagország ne ismerné el az újonnan létrejövő államokat. A belga professzor ugyanakkor nem biztos abban, hogy a magyar kisebbség szeparatista törekvéseitől tartó Szlovákia nem blokkolná az új országok felvételét az Európai Unióba. A szlovákok és a románok hasonló okból utasították el eddig Koszovó függetlenségének elismerését a spanyolokkal, a görögökkel és a ciprusiakkal együtt. Koszovóval egyébként kivételt tett a nemzetközi közösség nagy része, amikor nem tette függővé Szerbia jóváhagyásától az elszakadás elismerését. A leuveni egyetem kutatója ugyanakkor nem hiszi, hogy az EU tagállamai hasonló gesztust tennének Skóciának és Katalóniának, ha azok egyoldalúan kiáltanák ki a függetlenségüket.

Edinburgh esetében ettől nem is kell tartani, hiszen az Egyesült Királysággal egyetértésben, jogilag rendezett módon kerül sor szeptember 18-án a sorsdöntő referendumra. A brit kormány szavát adta rá, bármi is legyen a végeredmény, azt tiszteletben fogja tartani. Sokáig úgy tűnt, hogy az Egyesült Királyság nem sokat kockáztat, hiszen csak egy kisebbség támogatta a kormányon lévő Skót Nemzeti Párt függetlenségi programját. Bár a maradni kívánók még mindig többségben vannak, az elmúlt hónapokban csökkent a különbség, és még mindig viszonylag nagy, közel 20 százalékos a bizonytalanok aránya.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.