brusszel


Közös devizaalapot hoznak létre a BRICS-országok

Figyelő Online
2013.09.05  17:59   
mail
nyomtatás
Közös devizaalap létrehozásáról állapodott meg a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát magában foglaló BRICS-országok csoportja a G20-csúcstalálkozón, Szentpéterváron. A 100 milliárd dolláros devizaalappal a devizapiacokat akarják stabilizálni, illetve ellensúlyozni szeretnék az amerikai Fed kötvényvásárlási programjának várható leállítását.
A BRICS-országok döntését a G20 országok csúcstalálkozóján jelentette be csütörtökön a házigazda Vlagyimir Putyin orosz elnök. Putyin szerint a kezdeményezés hamarosan meg fog valósulni. A tagok eredetileg 240 milliárd dolláros alapot szerettek volna, de ehhez nem jött össze elég pénz. Kína 41 milliárd, Brazília, India és Oroszország egyenként 18 milliárd, Dél-Afrika 5 milliárd dollárt fog beletenni az alapba.Mindazonáltal az ülésen részt vevő kormányképviselők hangsúlyozták, hogy nem szeretnék, ha túl nagy várakozások öveznék az alapot. Mind az orosz, mind a kínai pénzügyminiszter-helyettes elmondta, hogy a bejelentés után is rengeteg munka maradt.

A politikai akarat megvan, de technikailag még nem állnak készen az országok, és még idő kell, hogy működőképes legyen az alap.Az elkötelezettség megvan, de szintén akadozik a megvalósítása egy másik BRICS-ötletnek, a közös fejlesztési bank létrehozásának.

A BRICS-bank alaptőkéje 50 milliárd dollár lenne, de nem sikerült még eldönteni, hogy melyik államnak mennyit kellene beadni a közösbe, illetve még nincs kiválasztva az új bank központjának helyszíne sem.

Az elemzők szerint a BRICS-országokat szorítja az idő, ugyanis az amerikai Fed már szeptemberben csökkentheti a kötvényvásárlásait, ezzel komoly finanszírozási forrásoktól fosztva meg a fejlődő országok piacait. Az elemzők szerint erre a BRICS-országok nem tudnának még egységesen reagálni, a Reuters hírügynökség által megkérdezett 50 szakértő többsége szerint csak 15 százalék esély van rá, hogy a következő hetekben közös fellépés várható a fejlődő országok központi bankjaitól a nemzetközi devizapiacok befolyásolására.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.