ZÁSZLÓSHAJÓ
Mutsy Árpád, Attila testvére a 2000-es évek elején csatlakozott a családi vállalkozáshoz, a Bio Fungi Kft.-hez. Ekkor kezdtek alapanyagot, azaz komposztot termelni a ma is üzemelő áporkai telephelyen, eleinte főként saját felhasználásra. A 90-es évektől dinamikusan fejlődő magyar gombaipar lendülete ugyanis az ezredfordulóra megtört, sőt, 30 százalékos visszaesést szenvedett el. Ennek oka elsősorban a termelésre előkészített komposzt hiánya és ezzel párhuzamosan a végtermék minőségének romlása volt. A cég vezetői felismerték a piaci igényt, és milliárdos nagyságrendű beruházásba fogtak a komposzttermelés felfuttatása érdekében. Ennek nyomán az erre szolgáló üzemben képessé váltak az úgynevezett III. fázisú, hőkezelt, segédanyagokkal dúsított és gombacsírával átszőtt komposzt előállítására. Ha nem saját maguk használják fel, akkor a termelőhöz szállítják, ahol megfelelő környezetben két-három hét alatt termést hoz.
A fejlesztéshez szükséges összeget két forrásból tudták előteremteni: egyrészt az MKB Bank hiteléből, másrészt egy svájci cég tőkéjéből, amely kisebbségi tulajdont szerzett a Bio Fungiban. Ez az állapot tavalyig tartott, amikor visszavásárolták a részesedést, így a cég újra Mutsyék és Sugár Attila kizárólagos tulajdonába került. Mutsy Árpád hiszi, komoly felelősséget jelent az általuk végzett munka, büszke arra, hogy magyar élelmiszert állítanak elő, munkahelyeket teremtenek. Ezért tartja fontosnak, hogy a cég lehetőség szerint teljes egészében magyar kézben legyen, ne kelljen megfelelniük külső elvárásoknak, még ha erre amúgy maradéktalanul képesek is.
A vállalat ma már az ország legnagyobb komposzt-előállítója, a hazai gombatermelők 60-70 százaléka tőle vásárolja az alapanyagot. A Bio Funginak is köszönhetően ma már nem korlátozza a piac növekedését a komposzt szűkössége úgy, ahogy a 90-es évek végén és a 2000-es évek elején. A cég ma a magyar gombatermesztés zászlóshajója, hetente megközelítően 60 tonna csiperkét és 2000 tonna komposztot állít elő. Ezzel közvetlenül 200, áttételesen, a komposztértékesítésen keresztül több ezer embernek biztosít munkalehetőséget. Ezenfelül többmilliárdos, elsősorban a környező országokba irányuló exportot folytat.
VISSZAVERT TÁMADÁS
A vállalat élenjár a minőségbiztosítás terén. Farkas Gabriella szerint pár éve még előfordultak reklamációk a Bio Fungi komposztjával kapcsolatban, az utóbbi időben azonban ez már egyáltalán nem jellemző. „A Bio Fungi Kft.-nél egy szakértő gárda dolgozik, de mindez nem működhetne a cég motorja, Mutsy Árpád nélkül. Az ő szakértelme, mérhetetlen sok energiája jelenti az igazi garanciát a fenntartható fejlődésre" - véli Farkas Gabriella, akinek vállalkozása ma már a forgalmazás mellett gombatermeléssel is foglalkozik.
2008-tól kezdődően, mivel a szükséges komposzttermelési kapacitás már rendelkezésre állt, elsősorban a gombatermesztési üzletág fejlesztésére koncentráltak az Ócsán felépített telephelyen. Mutsy Árpád az osztrák piac visszahódítását tekinti legnagyobb sikerüknek. A kétezres évek elején ugyanis a magyar gomba pozíciót vesztett az ausztriai polcokon, és félő volt, hogy a helyét átveszi a lengyel termelők áruja, amely a hazai termesztők legnagyobb konkurense rövid és hosszú távon egyaránt. Mára „a lengyel támadást sikerült visszaverni, a magyar gomba masszívan ott van az osztrák piacon" - mondja az ügyvezető.
A jövőben - a költségek és a minőség szinten tartása vagy javítása mellett - minden ágazati résztvevő számára a termelés növelése lesz a legfőbb szempont. Ami a belföldi keresletet illeti, hazánkban a fogyasztás uniós összehasonlításban rendkívül alacsony. Mutsy úgy véli, 5-10 éves távlatban az eladások, a fogyasztás duplázása teljesen reális cél. Az exportpiacokon is bőven van lehetőség növekedésre, Lengyelország például egyedül Oroszországba 1000 tonna gombát exportál hetente, ez a teljes magyar termelés kétszerese. A kereskedelmi láncok nagy segítséget jelentenek az értékesítésben, különösen a nagyüzemi termelők számára. A biztos, jó minőségű termeléshez stabil felvevőpiacra van szükség, a láncok ezt garantálják. Azonban újabb piacot ma még nem szabad megnyitni, mivel egyelőre nincs meg az ehhez szükséges termelési kapacitás.
MÚLTAT KELL ÉPÍTENI
Ennek biztosítására jó lehetőséget nyit a 2014-ben induló új uniós támogatási ciklus: a tervek szerint körülbelül 18 milliárd forint jut majd gombaipari fejlesztésekre. Ezt az ügyvezető szerint feltétlenül ki kell aknázni, megfelelő önerővel és banki hitelekkel végre lehet majd hajtani a szükséges célirányos fejlesztéseket. Mutsy szerint nagyon fontos lenne, hogy a pályázati rendszerben nyomon lehessen követni, melyik cég mennyi vissza nem térítendő pénzt kap, és hogyan térülnek meg ezek az összegek. Hangsúlyozza, a Bio Fungi 20 éve ugyanazon az adószámon működik, ezt a fajta transzparenciát és követhetőséget preferálni kellene a rendszerben. „Sok győztes vállalkozás csak a támogatás lehívásában érdekelt, nem a valós működtetésben. Természetesen nem ez az általános, de a versenyképes és fejleszteni szándékozó cégeknek ez igencsak bosszantó helyzet" - teszi hozzá.
Noha egyetért a kormány gazdaságpolitikájával, azt nem tartja szerencsésnek, ha „a politikai szereplők, a magyar vállalkozások és a multinacionális szereplők össze vannak ugrasztva", ezek érdekei ugyanis nem ellentétesek, hanem közösek. A bankokkal való jó viszony sarokköve szerinte a már említett kiszámíthatóság és átláthatóság. „Múltat kell építeni, ez a legnehezebb, és akkor hitel is lesz" - foglalja össze véleményét egy sokat vitatott témában.
Megjegyzi, számukra a gombatermesztés nem pusztán befektetés, hanem hivatás, alkotómunka. Az ügyvezető évente látogatja más országok és kontinensek gombaipari vállalkozásait. Időnként konferenciákon ad elő, illetve „passzióból" szaktanácsadással is foglalkozik Kanadától Spanyolországig, Indonéziától az Egyesült Államokig. A cégnél jelentős energiákat fordítanak a kutatás-fejlesztésre. Ennek eredménye többek között az emelt D-vitamin-tartalmú gomba kifejlesztése, most pedig a nagyobb szeléntartalom biztosításával foglalkoznak.
Mutsy Árpád49 éves, a Kertészeti Egyetemen végzett.
A Bio Fungi Kft. társtulajdonosa és ügyvezető igazgatója. A magyar mellett horvátul, szerbül, angolul és németül beszél.
Nős, 3 gyermek édesapja. Hobbija: golf, zenehallgatás (elsősorban jazz), utazás. Felesége gombagasztronómiá¬val is foglalkozik, tavaly jelent meg szakácskönyve.
NÉHÁNY MONDAT...
az ágazat kilátásairól:
A belföldi és a külföldi piacokon is van lehetőség a bővülésre, a legfontosabb cél a termelt mennyiség növelése, valamint a meglévő, önmagukban is növekvő piacok igényeinek kielégítése.
a gazdaságpolitikáról:
Egyetért a kormányzat törekvéseivel, minden országnak markáns saját gazdaságpolitikára és saját tulajdonosi, nemzeti érdekeket figyelembe vevő hazai iparra van szüksége. A fejlesztések finanszírozásához azonban elengedhetetlenül szükséges a bankokkal való kiegyezés.
a banki kapcsolatokról:
Az MKB-val a viszonyuk mind a mai napig kiváló, ezt elsősorban annak köszönhetik, hogy megbízható és transzparens partnerek voltak. Az újabb fejlesztéseket ugyanakkor már a K&H segítségével finanszírozzák, mert az jobb feltételeket kínált.
a vagyonáról:
Budaörsön, családi házban él, céges Audi A6-ost használ. Családjával szeret utazni, elsősorban Portugáliába, Horvátországba és Ausztriába.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.