Egy amerikai elnöknek többnyire súlyos döntéseket kell hoznia. Barack Obama azonban most ha lehet, még nehezebb helyzetben van. Ugyanis a világ egyik legbefolyásosabb vezetőjét kell kiválasztania. Sőt, a Federal Reserve, az amerikai jegybank mindenkori elnöke talán utána, az Egyesült Államok elnöke után a legfontosabb ember a glóbuszon.
Ben Bernanke, a jelenlegi elnök mandátuma 2014. január végén jár le. Obama az idén őszre ígérte az utód megjelölését. A nagy esélyesek között emlegették Larry Summerst, aki Bill Clinton pénzügyminisztere volt és jelenleg Obama egyik vezető gazdasági tanácsadója. Summers azonban közölte, hogy még ha felkérnék, se vállalná a jelöltséget, ugyanis a kinevezéséhez szükséges szenátusi jóváhagyás nemkívánatos belpolitikai feszültségekhez vezetne. Így marad a másik, egyelőre még nem hivatalos jelölt, Janet Yellen, aki a Fed alelnöke. Yellen kinevezését egyelőre biztosra veszik a befektetők. A 67 éves közgazdász így a világ talán legbefolyásosabb asszonya lehet jövőre, már persze ha van egyáltalán értelme az Angela Merkellel való összehasonlításnak.
HÁZON BELÜLAz elmúlt évtizedekben az amerikai monetáris politikának viszonylag egyszerű dolga volt. Kontroll alatt kellett tartania az inflációt és meg kellett próbálnia kivédeni a recessziót. Ezt a rövid távú, irányadó kamat emelésével vagy csökkentésével érte el. Manapság, a válság utáni időszakban sokkal nehezebb a helyzet. A gazdasági növekedés lanyha, az inflációs veszély viszont fenyegető. A kamatot nem lehet tovább csökkenteni, mert már így is a nulla közelében van. A Fed így nem szokványos eszközökkel, például kötvényvásárlásokkal próbálja meg stimulálni a gazdaságot. Az intézmény következő elnökének ezeken a zavaros vizeken kell kormányoznia majd az amerikai gazdaság hajóját és persze meg kell győznie arról a befektetőket, hogy tudja is, hogy mit csinál.
Janet Yellent tipikus galambként tartják számon, vagyis olyan közgazdászként, aki a gazdaság gyengélkedését nagyobb bajnak tartja, mint az inflációs veszélyeket. Annyi biztos, hogy kinevezése után hirtelen irányváltás nem várható a Fed monetáris politikájában. Alelnökként támogatta Bernanke nem szokványos intézkedéseit, így például a nagy összegű kötvényvásárlásokat és azt is, hogy a Fed előre közli monetáris politikájának várható irányát. Elemzők szerint vezetése alatt a jegybank még nagyobb nyíltsággal próbálja meg majd befolyásolni a piaci várakozásokat, még több információ lesz majd nyilvános arról, hogy miként is szeretné a központi bank elérni céljait. Számos piaci stratéga véli úgy, hogy Yellen kinevezése jobban fekszik majd a piacoknak. Larry Summers közelmúltbeli megnyilatkozásai inkább gazdaságpolitikai, mintsem monetáris politikai jellegűek voltak.
Yellen előnyének tartják azt is, hogy az apparátusból jött, úgymond közelebbi kapcsolatban áll a szakmával. A nem szokványos monetáris politika időszakában jól jöhet a szakmai konszenzusra való törekvés.
Az amerikai gazdasági helyzetről a Figyelő 40-dik számában olvashatja a cikket.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.