brusszel


Ha egy szakítás elfajul...

Figyelő Online - SZIRMAI S. PÉTER, VÁCZI ISTVÁN
2013.09.15  16:00   
mail
nyomtatás
Kereskedelmi háborúvá alakult a káliumalapú műtrágyákat forgalmazó orosz-fehérorosz cég felbomlása. A magyar gazdálkodók nyerhetnek a helyzeten.
Orosz-fehérorosz két jó barát, de nem most. Két, káliműtrágyát gyártó cég, az orosz Uralkali és a fehérorosz Belaruszkali sokáig együtt alkotta az angol elnevezése nyomán BPC-ként (Belarusian Potash Company) emlegetett exportkonzorciumot. Ez kizárólagos joggal értékesítette a két cég termékét, uralva a világpiac mintegy 40 százalékát, hatékonyan tartva magasan az árakat.

A roppant jövedelmező rendszer akkor kezdett omladozni, amikor a gyakran Európa utolsó diktátorának nevezett Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök tavaly decemberben visszavonta a BPC kizárólagos értékesítési jogát a Belaruszkali termékeire. Az Uralkali viszont idén júliusban úgy döntött, elhagyja a BPC-t.

Csapás-ellencsapás

Vlagyiszlav Baumgertner, az Uralkali vezérigazgatója augusztus 26. óta egy minszki börtön vendégszeretetét élvezi, miután tárgyalásait követően - amelyre a fehérorosz miniszterelnök invitálta - őrizetbe vették.

Az orosz válasz nem késett sokáig. A Transznyefty orosz vállalat épp most eszmélt rá arra, hogy sürgősen fel kell újítani egy vezetékszakaszt, ami történetesen a Fehéroroszországba irányuló kőolaj-szállítás 25 százalékos csökkenésével jár.

Olcsóbb beszerzés

A további következmények egyelőre beláthatatlanok, de ami az itteni hatásokat illeti, Simon Péter, a Fertilia Műtrágya Kereskedelmi és Gyártó Kft. ügyvezetője arra számít, hogy némileg olcsóbbak lehetnek a káliműtrágyák. Főleg azután, hogy az orosz Uralkali részéről olyan nyilatkozatok hangoztak el, miszerint ezentúl nem a minél magasabb árra, hanem az eladott mennyiség fokozására törekszik.

Ezen végső soron a magyar gazdálkodók is nyerhetnek, különösen, hogy a káliumalapú műtrágya 80-90 százaléka Simon Péter szerint az exszovjet térségből érkezik Magyarországra.

A témáról részletesen a Figyelő hetilap szeptember 12-i, idei 37. számában olvashat.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.