brusszel


Hamis méz Északkelet-Kínában

Figyelő Online
2013.07.31  12:05   
mail
nyomtatás
A hétmilliós, északkelet-kínai Csinan városában kapható méz 60-70 százaléka is hamis lehet - a jelenség egy helyi lap írása szerint az egész országban jellemző.
A témáról Santung tartomány székhelyének egyik legnagyobb újságja, a Csinan Zsipao cikkezett. A lap azt állítja, hogy a méz hamisítása Kínában "nyílt titok" az iparágon belül, a cikkírók az állítás valóságtartalmának kiderítésére kezdtek a helyi viszonyok felderítésébe.

A csinani piacokon való vizsgálódásuk során a kereskedők számos esetben ismerték be, hogy nagy mennyiségű cukorszirupot értékesítenek a méztermelőknek, akik azt termékeikbe keverve állítják elő a hamis mézet. A cukorszirupos méz jóval olcsóbb a "száz százalékos méz" termelésénél, a kereskedők így jelentős haszonra tudnak szert tenni. A lap Szung Hszin-fangot, a tartományi méhészegyesület elnökét idézi, aki azt állítja, hogy jelenleg a piacon lévő méz 60-70 százaléka hamis.

A fogyasztók becsapása nem nehéz, a cukorsziruppal készülő termékek ugyanis nagyban hasonlítanak az eredetire, tiszta állagúak és - a tiszta mézzel szemben - nem kristályosodnak, vagyis még vonzóbbnak is bizonyulhatnak emiatt.A cukorszirup mézzel keverése mellett különböző vegyszerek mézzel keverése is bevett gyakorlat, utóbbit a kisebb gyártók, út menti árusok gyakorolják - írja a lap.

A probléma megoldását a nemzeti termékbesorolás visszásságai, a szabályok betartatásának hiánya és az iparági felülvizsgálat elmaradása is nehezítik - sorolja a Csinan Zsipao. Az ország méziparában az elmúlt bő másfél hónapban ez már a második ilyen eset. Június közepén a közép-kínai Csungking városában 500 kilogramm hamis mézet találtak a hatóságok.

A "méz" ebben az esetben semennyi valódi mézet nem tartalmazott, helyette kilogrammonként 187 milligramm alumíniumszármazékot és más vegyszereket találtak benne.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.