brusszel


Harc a szavazatokért - Kikben gondolkodik a Fidesz és az ellenzék?

Figyelő Online - Baka F. Zoltán
2013.08.01  08:02   
mail
nyomtatás
A Fidesz nagytakarítást rendez néhány tárcánál, ha megnyerik a jövő évi választást, de a kormány szerkezete, illetve a gazdaságpolitika alapvetően érintetlen marad - értesült a Figyelő.
A Külügyminisztérium éléről távozik Martonyi János, de léteznek olyan tervek a kormányzaton belül, amelyek a teljes felső vezetés vérfrissítésével számolnak. A külügyek kezelésével ugyanis nagyon elégedetlen Orbán Viktor kormányfő és csapata.

Tulajdonképpen a felső kétszáz embert le kellene cserélni abban a minisztériumban - fogalmazott egyértelműen tűzhöz közel álló forrásunk, aki szerint a nagykövetek közt is eljött az ideje a szelekciónak. Kilencven százalékuk nem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeinket - mondta nyilatkozónk. A külügyi tárca élére több jelölt is van. Navracsics Tibor jelenlegi közigazgatási miniszter és Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyekért felelős államtitkára mellett Fellegi Tamás nevét is lehetséges befutóként említették forrásaink. Azért került képbe, mert a kormányban nagyra értékelik azt a munkát, amit az Egyesült Államokban végez a magyar diplomácia elfogadtatása érdekében. A javára írják, hogy jó viszont ápol a keleti parti befolyásos üzleti és politikai körökkel, fontos zsidó szervezetekkel.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumába is nagy felfordulás várható, mégpedig államtitkári szinten. Úgy hallottuk, mások mellett a köznevelésért felelős Hoffmann Rózsa, az egészségügyet kontrolláló Szócska Miklós és a szociális ügyeket felügyelő Soltész Miklós pozíciója sem biztos.

Nem kellene szétszedni a kormányzati struktúrát - ezt már az ellenzéki Magyar Szocialista Párt egyik vezető politikusa mondta a Figyelőnek. Hónapokba telhet, mire egy átfogó átszervezés után elindulhat az érdemi munka, ezért a költségvetés jelenlegi szerkezetét sem kellene szerinte fenekestül felforgatni, ha kormányra kerülnek. Szimbolikus okokból ugyanakkor azon még gondolkoznak, hogy visszaállítsák az önálló Pénzügyminisztériumot. E tárca testesíthetné meg a különutasságot az orbáni politikával szemben. Az biztos, hogy legkésőbb szeptemberig el kell dőlnie, hogy Bajnai Gordon vagy Mesterházy Attila lesz-e a közös kormányfő jelölt, egyben listavezető.

A lapunknak nyilatkozók szerint Mesterházynak áll a zászló. S hogy mire hegyezik ki kampányüzenetüket a baloldaliak? Például a közteherviselés aránytalanságaira: amint azt már bejelentették, eltörölnék az egykulcsos szja-t, s újabb két adókulcsot építenének be.

A céges adók is fókuszba kerülnek a következő hónapokban. Az MSZP a mostaninál lejjebb, 50 millió forintra szállítaná az alacsonyabb, 10 százalékos társasági adókulcs adóalapját, amint az egy tanulmányban már felbukkant a József Attila Alapítvány honlapján. Az adóalap jelenleg 500 millió forint. Ezzel párhuzamosan 2 százalékponttal csökkentenék a tb-alapokba fizetett járulékot.

További részletek a Figyelő 2013/31-es számában!
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.