Figyelő Online
- Devecsai János
2013.08.16 07:30
Nyílt csatározás alakult ki néhány nagybefektető között egy MLM cég, a Herbalife miatt. A fordulatokban bővelkedő ügy során Soros alapja ellen is panaszt tettek.
Csalás vagy megérdemelt siker? - röviden így lehetne összefoglalni azt a vitát, ami az utóbbi hónapokban a táplálék-kiegészítőket áruló Herbalife körül alakult ki a new york-i tőzsdén. A befektetési alapok ehhez hasonló küzdelmei rendszerint a színfalak mögött szoktak zajlani. A Pershing Square nevű hedge fund (magas kockázatú, spekulatív befektetési alap) vezetője Bill Ackman azonban azután, hogy shortolta a cég részvényeit, vagyis a Herbalife papírjainak az esésére fogadott, felrúgta az íratlan szabályokat és a nyilvánosság előtt kijelentette, hogy a cég MLM (multi-level marketing) rendszere valójában egy piramisjáték.
Megingó bizalom
A megvádolt 1980-ban alapított vállalat megítélése ekkor már nem volt makulátlan. A jelenlegi vezetőt, Michael O. Johnsont 2005-ben ugyan még az „Év vezérigazgatójának" is megválasztották a MarketWatch olvasói, de az árfolyamukat tavaly májusban egy nagybefektető David Einhorn már egyszer a mélybe lökte. Azt állította ugyanis, hogy a Herbalife jövőbeli teljesítménye nem mérhető, mivel nem lehet átlátni, hogy az értékesítők mennyit vesznek a termékekből saját használatra és mennyit adnak el.
Bár a felmerült kérdésekre az egyik piackutató a Lieberman Research kutatása megnyugtató válaszokkal tudott szolgálni, Ackman vádjai megint letörték a bizalmat: a Herbalife papírjai tavaly decemberben közel 40 százalékot estek.
A fordulatos sztori további részletei a Figyelő, csütörtöktől kapható 2013/33-as számában olvashatók el.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.