brusszel


Három szinten térítették el az egyiptomi forradalmat

Figyelő Online - Sárvári Marcell
2013.11.06  12:03   
mail
nyomtatás
A katonai, vallási, és gazdasági érdekek és befolyás nyomása miatt fogyott ki a tűz és a hit az Egyiptomban 2011-ben kirobbant forradalomból, amely így a demokratizálódás útjáról visszatért a személyi katonai diktatúra ösvényére - derült ki Jászberényi Sándor szavaiból a kedd este a Műszaki Egyetemen megrendezett „Egyiptom elsőkézből" elnevezésű rendezvényen.
A 2006 óta a Közel-Keleten élő magyar író, költő, és újságíró személyes tapasztalatait osztotta meg a műegyetem hallgatóságával, beszámolva a Kairóban érzékelhető hektikus viszonyokról, és a forradalmi hullám egyre egyértelműbb irányváltásáról.

Jászberényi szerint a 2011. februári események után ismét az akkori Mubarak-féle egyszemélyi katonai diktatúra kialakulása felé tart az ország, mivel a teljes politikai és katonai hatalom Abdel-Fattah esz-Szisszi tábornok kezében összpontosul. Amellett ugyanis, hogy a hadsereg teljes gépezetének irányítása Szisszi fennhatósága alá tartozik, a tábornok óriási népszerűségnek is örvend hazájában, amelyet az is alátámaszt, hogy a soron következő választáson való indulását szorgalmazó ívet már több mint tíz millióan írták alá.

Kérdés, hogy egy olyan országban, ahol 2011-ben még demokratikus reformokat követelő tömegek vonultak az utcára, hogyan támogathat egyre nagyobb mértékben egy katonai vezetőt? A váltás hátterében többek között olyan gazdasági tényezők húzódnak meg, mint a helyi valuta leértékelődése, és a benzinhiány. A nyugtalan politikai helyzet nyomán az egyiptomi font jókorát veszített vásárlóerejéből, és akárcsak az üzemanyaghiány, ez a faktor is nagyban sújtja a lakosságot. Jászberényi beszámolója szerint a már csak nyugodtan élni kívánó többség számára mára kedvező ajánlattá vált a katonaság által kínált opció: nyugalom, rend, benzin a politikai passzivitásért cserébe.

Emellett a Közel-Keleten élő magyar író tapasztalatai szerint a szabad választásokat, átláthatóságot, és önrendelkezést követelő értelmiség csupán a társadalom nagyjából 20 százalékát kitevő kisebbségét jelenti. Ezt a kisebbséget Mohamed Murszi elmozdítása óta az '50-es évek Magyarországából ismert jelenségek fenyegetik a titkos szolgálatok újbóli felerősödésével.

Jászberényi afféle kétarcúsággal jellemezte az Egyiptomban mára kialakult helyzetet, amelyben a nyaraló övezetekben nyugalom, fényűzés a jellemző, míg Kairóban és a többi régióban a labilitás az úr. Elmondása szerint a fővárosban egyik pillanatról a másikra változik a helyzet, amely azonban az augusztusi mészárlás óta már nem torkollik ennyire szélsőséges eseményekbe, de továbbra is a tömegpszichózis az úr.

Szisszi tábornok felemelkedését, valamint azt a törekvést látva, hogy a védelmi miniszter számára immunitást, kvázi korlátlan hatalmat biztosítson az alkotmány, úgy tűnik a kezdeti forradalmi hullám teljes mértékben a visszájára fordult Egyiptomban, amely fordulatnak a Murszi alatt elfogadott alkotmány teljes átalakítása lehet a záróköve.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.