Furcsa helyzet alakult ki azáltal, hogy a kormány az elmúlt években minden jogi - és egyéb - eszközzel igyekezett korlátozni a települések gazdasági tevékenységét. Tény, megvolt rá az oka, mert az önkormányzatok eladósodottsága horribilis - ezermilliárdos - mértéket kezdett ölteni a múlt évtized végére. Az erőltetett beruházások eredményeképpen sok helyhatóság azzal volt kénytelen szembenézni, hogy csődöt kell jelentenie, mert nem tudja fizetni a - számos esetben devizában, például svájci frankban - felvett hitelét. A gondok azonban mostanra megoldódtak, minden adósság rászáll az államra. Csakhogy a rendrakás odáig terjed, hogy a kormány - azt is maga akarja megszabni, eztán ki vehet fel hitelt a fejlesztési célú projektjeihez. Az önkormányzatok motorját tehát lefullasztották, ugyanakkor a kormány előrejelzése szerint a következő években az uniós támogatások felhasználására támaszkodhat leginkább a gazdaság. Márpedig ennek a keretnek az egyik legnagyobb felszívója az önkormányzati rendszer. Pontosabban a településeken, mint megrendelőkön keresztül jutnak el ezek a források a kivitelezőkhöz, vagyis a vállalkozásokhoz. A helyhatóságok nélkül azonban ezek a pénzek nem kerülnének be a gazdaságba. Már csak egy kérdés maradt megválaszolatlanul: mit tehet annak érdekében a kabinet, hogy biztosítva lássa az önkormányzatok hozzájárulását a növekedéshez?
A Monitor rovat cikkét keresse a Figyelő 45-dik számában.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.