brusszel


Holtpont - Horvát rendőrségen járt Csányi

Figyelő Online
2013.09.25  15:00   
mail
nyomtatás
Szeptember 18-án Horvátországban járt Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, a Mol alelnöke. De mit keresett Zágrábban a OPT-vezért? Lapunk megjelenése idején a 10 ezret is meghaladhatta a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-nél lévő ingatlanvagyon mérete, vagyis azon lakások száma, melyeket a fizetési nehézségekkel küzdő hiteladósok - más megoldás nem lévén - átadtak az eszközkezelő számára. Kiderült, hogy sokan már ebben a konstrukcióban sem tudnak fizetni. A Figyelőnek Andor László is nyilatkozott az Európai Bizottság magyar tagja szerint a görög válságot nem további megszorításokkal, hanem egy újjáépítési programmal kellene kezelni.
Mit keresett Csányi Zágrábban?

Szeptember 18-án Horvátországban járt Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, a Mol alelnöke. Nem először, hiszen a Figyelő úgy tudja, hogy már tavasszal is ő igyekezett kimozdítani a Mol és a horvát kormány viszonyát a holtpontról. A Mol és a horvát kormány végső célja közös: az INA legyen erős, hatékony, jó cég, ám az ehhez vezető úton szinte feloldhatatlan ellentétek feszülnek. A Figyelő rengeteg kulisszatitkot tárt fel az ügy hátteréről. (Figyelő 10-14. oldal)

Bérlők maradnának a hiteladósok

Lapunk megjelenése idején a 10 ezret is meghaladhatta a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-nél lévő ingatlanvagyon mérete, vagyis azon lakások száma, melyeket a fizetési nehézségekkel küzdő hiteladósok - más megoldás nem lévén - átadtak az eszközkezelő számára. Talán kevéssé közismert, de nem minden ingatlant fogad be az eszközkezelő. A lakhatásra alkalmatlan ingatlanokat az eszközkezelő nem vásárolja meg, és ehhez elég, ha például a kémény biztonságos működtetésével kapcsolatban vannak kifogások. Az ilyen esetek persze nem tucatszám fordulnak elő, de bizonyos műszaki színvonal alatt a cég nem vesz át ingatlant, az adósság rendezése fejében.

A területi szórás alapján főleg Magyarország északi és keleti felében, valamint a Dél-Dunántúl egyes részein találhatóak az eszközkezelőhöz került ingatlanok. Mint a területi szórás megmutatja, ezek a munkanélküliséggel sújtott térségek, egyéb szociális problémákkal megfejelve. Kérdés tehát, hogy milyen a fizetési hajlandóság, tudják-e időben fizetni a bérleti díjat a lakók? Az eszközkezelő tapasztalatai szerint határidőre nem mindenkinek sikerül befizetnie az átlagosan 8500 forintos havi díjat, egy-két hetes csúszás nem példa nélküli. Az eszközkezelő hat hónapig elnéző - addig is többször figyelmezteti a késésben lévőket a kötelezettségeikre - azon túl akár fel is mondhatja a szerződést. Azonban senkinek nem célja, hogy a lakók az utcára kerüljenek, ezért most olyan jogszabályváltozásokon dolgoznak, ami erre a helyzetre mindenki számára megnyugtató megoldást talál. (Figyelő 20. oldal)

Az eurózóna nem szakadhat ki az EU-ból

Andor Lászlóval, az Európai Bizottság magyar tagjával készített interjút a Figyelő. A biztos szerint a görög válságot nem további megszorításokkal, hanem egy újjáépítési programmal kellene kezelni.

Az Európai Bizottság hamarosan előterjeszti közleményét a gazdasági és monetáris unió szociális vetületéről. Andor László szerint a gazdasági és monetáris érdekek nem írhatják felül az EU állampolgárainak akaratát. Így a monetáris uniót is be kell illeszteni ebbe az általános elvárás-rendszerbe, ami az állampolgárok részéről az EU felé megnyilvánul. Az európaiak legfőbb elvárása az uniós intézményekkel szemben a munkahelyteremtés. Nem várhatjuk el bizonyos pénzügyi paraméterek teljesítését, miközben nem törődünk azzal, hogy ezek függvényében hogyan alakul az egyes országokban a fiatalok munkanélkülisége, vagy a családok jövedelemszintje - nyilatkozta.

Az interjúban Andor László elmondta, hogy a bankúnióhoz való magyar csatlakozásról egyeztetett a a magyar kormányzati szereplőkkel. Szerinte a nagyobb stabilitás érdekében a bankunióban való részvétel több előnnyel, mint korláttal vagy hátránnyal jár, így Magyarországnak is érdeke az ahhoz való csatlakozás. (Figyelő 24-26. oldal)

 

Kapcsolódó cikkek
válassz
mail
nyomtatás
címkék: Figyelő hetilap

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.