brusszel


Hülyének lenni

A szerkesztő álláspontja
Figyelő Online - Dózsa György
2013.08.22  09:00   
mail
nyomtatás
Sajnos Magyarországon nagyon gyakran előfordul, hogy a gazdasági racionalitás és a politikai kommunikáció összecsúszik.
Pontosan ez a helyzet a devizahitelesek megmentése esetében is. Amikor a fél magyar politikai vezetés azt harsogta, hogy belátható közelségben van az eurózóna-csatlakozás, egyáltalán nem volt irracionális arra számítani, hogy megéri devizában eladósodni. Hisz a konvergenciafolyamatnak az a következménye, hogy a forint erősödik az euróhoz és ezen keresztül a svájci frankhoz képest. Kétségtelen, hogy mindenkinek alkotmányos joga hülyének lenni, de az egyszeri magyar, még ha nem is gondolt bele az árfolyamkockázatba, bizony nem cselekedett irracionálisan, amikor olcsó devizahitelt vett fel. Egyszerűen csak elhitte, amit a politika éveken keresztül töltött bele az agyába.

Aztán beütött a gazdasági válság, elszálltak az árfolyamok, és velük együtt szállt el nagyon sok devizahiteles is. A magyar polgárok nagy része viszont ugyanúgy elhitte, amit a megváltozott politikai széljárás harsogott a fülébe. Minden baj okozói a bankok, amelyek féktelen pénzéhségükben másra sem törekszenek, mint hogy az utolsó filléreket is kiszipolyozzák e szegény magyar haza szegény magyar dolgos polgáraiból.

Lehet egyébként nyugodtan szidni a hitelintézeteket, a válság előtti időkben hasonlóan a világ összes többi bankjához ők is hiteleztek meggondolatlanul. Lehet szidni a pénzügyi felügyeletet is, mert gyakorlatilag semmit nem tett ez ellen. Lehet szidni az államot is, mert ő maga is az olcsó devizában adósodott el. Mindenkit lehet szidni, de ez a problémát nem oldja meg. Mint ahogy az sem, hogy a kormány utólag veri le az állítólagos felelőtlen hitelezést a pénzintézeteken akár bankadó, akár végtörlesztés, akár bármi más formájában.

Az alapvető probléma az, hogy bűnbakkeresés zajlik, nem pedig a megoldásé. Nyilvánvalóan kell valamit csinálni a hiteleiket fizetni nem tudó háztartások tömegével, nyilvánvalóan a politika felelőssége az, hogy ne engedje őket egyre lejjebb csúszni. Ennek azonban nem a bankellenes retorika és a hitelintézetek folyamatos vegzálása a megoldása, hanem a velük való együttműködés.

Az állam folyamatosan paternalista üzeneteket küld. Ezt teszi akkor, amikor a bankárokat szidja, ezt teszi a végtörlesztéssel és az összes, a bankok nyakába varrt devizahiteles-mentő csomaggal. Nem véletlen, hogy egyre nagyobb azok aránya, akik nem azért nem fizetik törlesztőrészleteiket, mert olyan rossz anyagi helyzetben vannak, hanem azért, mert arra számítanak, hogy az állam úgyis megsegíti őket. Ennél rosszabb üzenet kevés van. Nyugodtan lehetsz hülye, majd állam bácsi megsegít.

E sorok írója némi vívódás után élt a végtörlesztés lehetőségével. És azóta is hülyén érzi magát.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200