brusszel


Kisebb szükség van az OPEC működésére

Figyelő Online
2013.07.11  12:24   
mail
nyomtatás
Az észak-amerikai palaolaj megjelenése drámaian megváltoztatta a világ olajellátásáról az utóbbi évtizedekben kialakult képet, a Kőolajexportáló Országok Szervezetének szerepe nem nő, hanem csökken az OPEC-en kívüli államok javára - áll a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) csütörtökön közzétett jelentésében.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretében 1974-ben létrehozott ügynökség szerint a világ olajszükséglete 2014-ben napi 1,2 millió hordóval (1 hordó = 159 liter) emelkedik az idei 0,93 millió után, az OPEC-en kívüli országok termelése ennél nagyobb mértékben bővül. Következésképpen az OPEC olaja iránti kereslet jövőre napi 29,4 hordóra csökken az idei 29,6 millió hordóról.

Az OPEC jelenleg napi 30,61 millió hordót termel.A világ teljes olajkereslete az IEA legutóbbi becslése szerint az idén napi 90,6 millió hordó lesz.Az észak-amerikai kínálat 2014-ben napi 1 millió hordóval bővül, és a Brazíliában, Kazahsztánban, Azerbajdzsánban és az Északi-tengeren belépő új mezők termelése várhatóan ellensúlyozza a másutt esetleg bekövetkező termeléscsökkenést. Keresleti oldalon továbbra is Kína lesz a meghatározó, ahol napi 385 ezer hordóval 10,3 millióra nő a felhasználás.

Az OECD-térségben viszont az idei 0,8 százalék után további 0,4 százalékkal zsugorodik a kereslet.Az IEA azonban figyelmeztet, hogy geopolitikai és egyéb kockázatok gyorsan megváltoztathatják a képet, ahogy az egyiptomi válság hatására is hirtelen erősen emelkedtek az olajárak. Maga Egyiptom nem lényeges olajtermelő, de napi 3 millió hordó olaj halad át a Szuezi-csatornán és a SUMED vezetéken, amely összeköti a Szuezi-öbölben lévő Ain Szukhna olajkikötőt a földközi-tengeri Szidir Kedir terminállal. A Szuezi-csatorna esetleges lezárása 15 nappal hosszabbítaná meg az Öböl menti olaj útját Európába.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.