Így menekülnek a tranzakciós illeték elől a kkv-k
Figyelő Online
2013.12.02 17:59
A hazai kis- és középvállalkozások (kkv) többségét ugyan érzékenyen érinti a tranzakciós illeték bevezetése, 40 százalékuk azonban egyelőre semmit nem tett a költségek mérséklésére, akik léptek, azok az utalások összevonásával, illetve több készpénzes művelettel reagáltak, olyan vállalkozás azonban alig akad, amely az illeték miatt bankot váltott volna - derült ki a Budapest Bank kutatásából.
A megkérdezett vállalkozások 90 százaléka megérezte a tranzakciós illetéket, amely a cégek csaknem felének, főként a nagyobb, legalább 50 embert foglalkoztató vállalatoknak félmilliós pluszkiadást jelent éves szinten - áll az MTI-hez hétfőn eljuttatott összefoglalóban.A jelentős költségnövekmény ellenére a vizsgált kkv-k 40 százaléka semmit nem tett a hatás mérséklésére, a reagálók összevonták utalásaikat, és a cégek csaknem 20 százaléka nyilatkozott úgy, hogy több készpénzes műveletet hajt végre.A kutatás eredménye szerint a hazai kkv-k tartós banki kapcsolatokkal rendelkeznek. Egyharmaduk egyetlen bankkal áll kapcsolatban.
Csak a nagyobb, több mint 100 munkavállalót foglalkoztató vállalatokra jellemző, hogy két vagy három pénzügyi partnerrel is rendelkeznek. Azok a vállalkozások, amelyeknek több banki kapcsolatuk is van, jellemzően főbankjuknak azt tekintik, ahol a legtöbb pénzügyi tranzakciót hajtják végre, csak kevesen jelölték meg azt a pénzintézetet, ahol a legnagyobb hitelük van. A főbankjukhoz hűségesek a kkv-k. A mégis bankválasztás mellett döntők indokként a leggyakrabban, 65 százalékban a banktól kapott jó ajánlatot említették, de sokan, 24 százalék tartotta fontosnak a pénzintézet jó hírnevét, megbízhatóságát és 23 százalék az ügyfélkapcsolat minőségét is. A vállalkozások 96 százaléka elégedett főbankja szolgáltatásaival, és nem is nagyon keres alternatívát, ha új pénzügyi forrásra van szüksége.
A válaszadók kétharmada csak főbankjától kér ajánlatot, csak minden ötödik cég keresi meg további meglévő banki kapcsolatait, és mindössze minden hatodik fordul olyan bankhoz, amellyel még nem volt kapcsolata.A növekedési hitelprogram keretében kapott hitelt a kkv-k 15 százaléka nem a főbankjánál vette igénybe, de ez csak a szektor 0,3 százalékánál vezetett főbank-váltáshoz. Így a tranzakciós illeték hatásával együtt vizsgálva a vállalkozások alig több mint 1 százaléka cserélte le elsődleges pénzügyi partnerét.A magyar kkv-k egyébként is nehezen mozdulnak, háromnegyedük még sosem váltott főbankot, és 68 százalékuk abban is biztos, hogy a következő egy évben sem teszi ezt meg. Mindössze 5 százalék azok aránya, amelyek fontolgatják, hogy jövőre esetleg lecserélik elsődleges banki kapcsolatukat.
Azokat a cégeket, amelyek nem utasítják el a bankváltást, 50 százalékban kedvezőbb számlacsomag-ajánlattal, 44 százalékban jó hitellehetőséggel lehetne elcsábítani - áll a közleményben.A Budapest Bank megbízásából a felmérést az NRC Piackutató végezte 2013 szeptemberében, a 200 millió és 10 milliárd forint közötti éves nettó árbevétellel rendelkező kis- és középvállalkozások körében. A teljes minta 800 kkv, amely reprezentatív régió, tevékenység és az árbevétel nagysága szerint.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.