brusszel


Ingatlanpakk - Csúszó pénzek

Figyelő Online - Baka F. Zoltán
2014.02.14  07:20   
mail
nyomtatás
Első körben 29 ingatlant vesz át a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. az állami tartalékállományból, de egy kis időbe telik még, mire a rászoruló családok beköltözhetnek a lakásokba - értesült a Figyelő.
A vagyonkezelési feladatok átadása a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő és a NET között ugyanis még nem zárult le, s csak ezt követően lehet olyan állapotba hozni az ingatlanokat, hogy beköltözhessenek az új lakók. Eddig az eszközkezelőhöz a devizahiteles ügyfelek által felajánlott ingatlanok kerülhettek, de egy tavaly júniusi törvénymódosítás bővítette a kört a tartalék ingatlanok bérbeadásának lehetőségével. Ezek állami tulajdonban lévő, de használaton kívüli lakások, amelyekre épp ezért költeni kell, az állagjavításuk miatt. A NET tájékoztatása szerint idén január végéig 15 700 ingatlant ajánlottak fel a bajba jutott devizahitelesek az eszközkezelő számára. Ez év végéig a 25 ezres állomány elérése a cél, ez a NET szerint teljesíthető terv, mivel az előzetes banki jelzések alapján idén mintegy 10 ezer felajánlás várható.

A megszorult devizahitelesek maradhatnak az általuk felkínált lakásokban, de tulajdonosból bérlőkké válnak. A bérleti díj országrészeként eltérő, mivel azt az ingatlan eredeti forgalmi értéke határozza meg. Ezért míg Budapesten az átlagos bérleti díj 13 075 forint, Somogyban, Tolnában, Baranyában 8000-8500 forint között szóródik ez az összeg. Különbség mutatkozik a szerint is, hogy milyen településen található az ingatlan: míg egy megyei jogú városban átlagosan 11 600 forint havi bérleti díjat kell fizetni, addig egy községben 7900 forintot. Sok családnak még ennek az összegnek a kifizetése is gondot jelent: a bérlők nagyjából negyede csúszik legalább egy hónapot a díj rendezésével. Ezt nem tartják riasztónak a NET-nél, ott a program tervezésekor rosszabb helyzetre számítottak, nagyjából arra, ami az önkormányzati bérlakásoknál tapasztalható.

A Monitor rovat cikkét keresse a Figyelő hetilap 7. számában.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.