brusszel


Ismét az ár ellen úszunk

Heil Péter
Figyelő Online - Cseke Hajnalka
2014.01.19  17:00   
mail
nyomtatás
Óriási kárt okoztak a 2010 utáni B listázások az uniós pályáztatási intézményrendszerben. Lázár János tavalyi megérkezéséig a rendszer gyakorlatilag ájultan tűrte, ami történik - nyilatkozta a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség korábbi elnökhelyettese.
- Bármikor becsaphat a villám, jósolta Ön, amikor a túlzott deficit eljárás miatt Brüsszel meg akarta vonni Magyarországtól a kohéziós támogatások egy részét. A villám nem csapott be, sőt, e pillanatban úgy tűnik, semmiféle vihar nincs, Magyarország az összes rendelkezésre álló uniós pénzt lekötötte.

- Tavaly augusztusban, amikor Lázár János államtitkár átvette az NFÜ irányítását, azt mondta: 500 milliárdnyi EU-forrás van közvetlen veszélyben. Ennek a kihelyezését akarta az év végéig megoldani. A feladatot érdemben akkor teljesítette volna, ha sikerül az eddig gyengébben teljesítő programok teljesítményét ennyivel felpörgetnie. Ehelyett két trükköt vetettek be. Egyrészt, megváltoztatták a Brüsszeltől lehívható EU-támogatás számítási alapját. Eddig csak a programok elszámolható közkiadásainak 85 százalékát fizettettük ki az Unióval. Most azonban, visszamenőlegesen is, áttértünk egy olyan elszámolásra amely a felhasznált magánforrások egy részét is figyelembe veszi. Ez egy csapásra több tízmilliárd forinttal megdobja a már kifizetettnek minősíthető EU-támogatás összegét.

- Megengedi ezt az EU?

- A szabályozás lehetővé teszi, persze ennek is ára van: EU programjaink összköltségvetése arányosan csökken. Ennél is nagyobb, körülbelül 150-250 milliárdos könyvelési hatása volt annak, hogy a kormány az ősz folyamán elővarázsolt és Brüsszelnek benyújtott 22 új nagyprojektet. E nagyprojektek összköltségvetése átmenetileg szintén csökkenti a minimálisan teljesítendő kifizetési limitet. Még akkor is, ha az adott projektek esetleg csak papíron léteznek.

- A 2007 és 2013 között rendelkezésre álló 8 ezer milliárdhoz képest nem túl nagy veszteség az az 500 milliárd forint, aminek a sorsa kétséges. Korábban annyira rosszul állt Magyarország szénája, hogy ezer milliárdot is bukhattunk volna.

- Ötszáz milliárd forint rengeteg pénz. És hangsúlyozom, hogy ennek az összegnek jó, ha a felét sikerült ténylegesen határidőre felhasználnunk. Természetesen jó, hogy a kormány kapott még egy esélyt. Valódi sikerről azonban nem beszélhetünk. A rosszabbul teljesítő, például környezetvédelmi, közlekedési programokban még így is mintegy 600-700 milliárd forint olyan támogatás van, amelynek felhasználása a jelenlegi adatok alapján nem biztosított.

- Épp a gyorsítás miatt vette kézbe az irányítást a Fejlesztéspolitikai Kormánybizottság. Ez sem segít?

- A Fejlesztéspolitikai Kormánybizottság (FKB) 2012-es létrehozását kifejezetten jó ötletnek tartottam. Fejlesztéspolitikai szempontból kétségtelenül fontos, hogy legyen egy olyan testület, ahol az uniós programok komplex szakpolitikai kérdéseit miniszteri szinten meg lehet vitatni. Az FKB létrehozásakor a kormány is érezte, hogy a támogatási rendszer gondjait csak egységes, központi akarattal, egyeztetéssel lehet megoldani. Ezért is érthetetlen az NFÜ megszüntetése.

- Mi a ciklus mérlege?

- A kormány a pályázati rendszert 2010-ben csaknem egy évre leállította, majd 2011 tavaszán nagy csinnadrattával útjára indította az Új Széchenyi tervet (ÚSZT). Érdemes leszögezni, hogy az ÚSZT valójában nem létezik, nem több puszta blöffnél.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Heil Péter

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.