brusszel


Itt az új vakítás: az ívelt óriástévé

Figyelő Online - Halaska Gábor
2014.02.02  14:00   
mail
nyomtatás
Ívelt tévéképernyőkkel próbálják csúcsmodelljeiket eladni a televíziógyártók. Kérdés, hogy mennyire van létjogosultsága az új eljárásnak, amit általában az ultranagy felbontással és a döbbenetes képet adó OLED-es technológiával kombinálnak.
Virtuálisan két táborra szakadt a kütyürajongók hada az utóbbi hónapokban, különösen pedig a január elején tartott Las Vegas-i Consumer Electronics Show (CES) után. A leglátványosabb trend ugyanis a hajlított kijelzők előretörése volt, nemcsak a mobiltelefonok, de a televíziók esetén is. Az egyik tábor szerint egészen új élményt adnak a hatalmas méretű és igen nagy felbontású tévék, ám a másik tábor szkeptikus: sokan úgy látják, hogy csak egy újabb bőrt kívánnak lehúzni a technikáért rajongó fogyasztókról, és nemes egyszerűséggel újabb „parasztvakításnak" titulálják a legfrissebb kijelzőtrendeket.

Természetesen a gyártók hivatalból optimisták, és egymásra licitálva jelentik be fejlesztéseiket. Más iparági szakértők is az IMAX háromdimenziós élményéhez hasonlították a látványt.

A Sony első hajlított tévéje, az S990-es október óta kapható Amerikában, mintegy 700 ezer forintnak megfelelő dollárért. Igaz, ennek 165 centis képátlója nem számít kiemelkedően nagynak, ahogyan ma már alapnak tekinthető Full HD felbontása is elmarad a dél-koreai ultra HD (UHD) felbontású társaitól. Igaz viszont, hogy a megfizethetőbb kategóriába tartozik, mint a dél-koreai konkurensek csúcsmodelljei, bár utóbbiak jóval nagyobb tudásúak.



Az LG közel 2,7 méteres (105 inches) képátlójú nagyágyúja 4K felbontású, azaz 5120 x 2160 képpontot, közel 11 millió pixelt jelenít meg. Az ára ugyanakkor a 16 millió forintot közelíti, ami még a leggazdagabb kütyübolondok közt is kiverheti a biztosítékot, döbbenetes képi élmény ide vagy oda. Mind az LG, mind a Samsung piacon van pár hónapja a hajlított tévék megfizethetőbb verzióival is, bár olcsónak azért egyik sem mondható.

E téren a Sony a legerősebb játékos, mert miközben a japán cég említett egyszerűbb készüléke a fejlett világban a szélesebb felső középrétegek által megfizethető, a Samsung KN55S9C készüléke 2 milliós, az LG hasonló csatahajója, az 55EA9800-as modell 2,2 milliós listaáron került piacra. S bár a fenti 55 colos kijelzők ára hónapokon belül bizonyára több százezer forinttal csökken, a különleges masinák legfeljebb a leggazdagabb országokban számíthatnak érdemi keresletre.

Az általuk alkalmazott OLED-es technológia a tesztelők szerint egyszerűen a „világ legjobb" eddig látott képét nyújtja.


Olcsóbb lesz valaha? Érdemes ilyet venni? Melyek a technológia gyengéi?
E kérdésekre is választ talál a Figyelő hetilap 2013/5-ik számának Infotech rovatában.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200