- Itt a több mint háromszáz magyar hallgató mellett rengeteg külföldi diák is tanul, úgyhogy a munkám hasonló ahhoz, mintha diplomataként a nemzetközi világ sűrűjében lennék. A pozícióm miatt fontos, hogy jó kapcsolatot ápoljak a budapesti és a magyarországi vezetők mellett az európai és amerikai felsőoktatási hivatalosságokkal is, mivel a CEU-t New York államban is akkreditálták, ami nagyon különleges státusz.
- Az ELTE rektora, Mezey Barna, aki jelenleg a Magyar Rektori Konferencia elnöke is, nem ritkán a sajtó nyilvánossága előtt is szóvá teszi a hazai felsőoktatási intézményekkel kapcsolatos kormánydöntésekre vonatkozó véleményét, kritikáját. Ön alapból diplomatikusabb, vagy inkább a színfalak mögött szeret tárgyalni?
- Figyelemmel követem az eseményeket és hangot adok a véleményemnek, de mivel a CEU magánegyetem, így nem szorulunk állami támogatásra. 2011-ben, az új felsőoktatási törvény tárgyalásakor intézményünk az Andrássy Egyetemmel együtt felmentést kapott bizonyos, a magyar állami fenntartású egyetemekre vonatkozó követelmények alól.
- Minthogy otthonosan mozog a menedzsment világában is, arra kérjük, adjon egy rövid SWOT-elemzést a magyar felsőoktatásról. (Azaz tárja fel erősségeit, gyengeségeit, lehetőségeit és a rá leselkedő veszélyeket - a szerk.)
- A magyar felsőoktatás erősségei a kiváló tudományos, akadémiai hagyományok, ennek köszönhetően sok magyar tudós kapott Nobel-díjat a 20. század első felében. Gyengesége, hogy viszonylag kis ország, ezért aztán véges számú egyetemet képes fenntartani. Másik gyengesége, hogy nincs elegendő nemzetközi mozgás a magyar felsőoktatásban. A magyar egyetemek kezdik felismerni, hogy egy egyre nemzetközibb tudományos közegben külföldi oktatókat, hallgatókat és kiemelkedő magyarokat kell idecsábítaniuk, valamint arra ösztönözni a magyarokat, hogy külföldön is tanuljanak. Jelentős lehetőségek vannak a rendszerben, de ezek csak akkor valósulhatnak meg, ha stabil, következetes lesz a támogatás a kormány részéről. A magyarok jól képzett, okos emberek, bár egy kicsit aggaszt, hogy a friss diplomásokat talán nem készítik fel eléggé a bonyolult globális világ kihívásaira.
John Shattuck
- A 70 éves amerikai tudós és diplomata az amerikai Yale Egyetemen és Cambridge-ben szerzett történelemből és jogból diplomákat.
- A Nixon-kormány idején törvénytelenül megfigyelt embereknek nyújtott jogi segítséget, 1984 és 1993 között az egyik legelismertebb amerikai egyetem, a Harvard alelnöke volt, később oktatott a Tufts Egyetemen, majd vezette a bostoni közintézményt, a John F. Kennedy Elnöki Könyvtár Alapítványt is.
- 1993-1998-ig a Clinton-kormányban Madeleine Albright alatt a demokráciáért, az emberi jogokért és a munkaügyért felelős külügyi államtitkár volt (gyakorlatilag külügyminiszter-helyettes).
- Richard Holbrooke mellett kulcsszerepet játszott a boszniai háború lezárását jelentő daytoni békeszerződés tető alá hozásában, de segített abban is, hogy az ENSZ végül Nemzetközi Büntető Törvényszékeket állított fel a Ruandában és a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök kivizsgálására.
- 1998-2000 között prágai nagykövet.
- Számos kitüntetés és díszdoktori cím birtokosa, felesége, Ellen Hume újságíró, négy gyermekük van.
- Magyarországon nem használ autót, többnyire biciklivel és BKV-val közlekedik, szabadidejében énekel és klarinétozik.
Az interjút keresse teljes terjedelemben a Figyelő 43-dik számában.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.