brusszel


Jön a szuper-EU

Figyelő Online
2013.07.12  06:39   
mail
nyomtatás
Hosszabb távon akár az egységes uniós belső piachoz hasonlóan szoros integráció valósulhat meg az EU és az Egyesült Államok közt. Első lépésben drasztikus vámcsökkentés, szabványosítás és egységesülő szabályozás bontja le a Transz-atlanti korlátokat. Ez egy friss tanulmány szerint akár 1,5-1,5 százalékos GDP növekedést hozhat mindkét félnél, így ebből középtávon Magyarország is profitálhat.
Ma már kevesen emlékeznek azokra az időkre, amikor az Európai Unió elődszervezete, a Európai Szén- és Acélközösség 1951-ben létrejött. Dióhéjban: a néhány év alatt lassan erősödő, ám csak több évtized alatt kialakuló, mind szorosabb piaci integráció egyre erősebb, gazdaságilag mind jobban prosperáló Nyugat-Európát eredményezett. A szabad-kereskedelem mellett az egységesülő szabványok, szabályok és a vállalkozások működésének, valamint a tőkeáramlás könnyebbé tételének következtében hosszú, prosperáló korszak következett.

Az uniós döntéshozók és az Obama adminisztráció végre eljutott a felismerésig: az EU és az Amerikai Egyesül Államok közti látványos közeledés nélkül az ázsiai és dél-amerikai gazdaságok állva hagyják a világ - egyelőre még vezetőnek számító - két államát. Erre pedig ezúttal nincsenek évtizedek, pár év alatt kell látványos eredményeket elérni.

Becsey Zsolt korábbi külügyi államtitkár, a Külügyminisztérium külgazdasági koordinátora a Figyelőnek nyilatkozva aláhúzta: a magyar kormány számára kiemelkedően fontos, hogy az atlanti két pillér között ne csak katonai-politikai, hanem gazdasági szinten is minél szorosabb kapcsolatok alakuljanak ki, ezért politikailag támogattuk a tárgyalások minél hamarabbi megkezdését.

A tervek szerint az elős eredmények 2014 végére várhatók, de 2017-ig már a legtöbb fontos területen szorosabbra zár az EU és USA, hogy felvegyék a versenyt Ázsiával.

További részletek és elemzés a Figyelő 2013/28-ik számában, a 48-ik oldalon.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200