MÁS IDŐK
Február így nagy siker volt, de sajnos a mostani kibocsátás kapcsán két megjegyzést nem szabad elfelejteni, természetesen más idők voltak, akkor még híre-hamva sem volt a taperingnek, és a lejáratok miatt a mostani kibocsátás nem hasonlítható össze az IMF-hitelünkkel. De!!!
A legutóbbi, nominálisan 5,5 százalék körüli kamat helyett most sajnos inkább a 6,2 lehet a kitűzött reális cél, és talán egy pillanatra azon is érdemes elmerengeni, hogy mennyire volt nagy siker a 2,5 százalékos forrásköltségű IMF elzavarása.
Egy pillanatra legyen szabad visszanézni egy nyár végi írásunkra, hiszen tökéletesen igaza lett, a Figyelő heti elemző rovatában éppen tíz hete publikáló Szűcs Zoltánnak, az Aegon Befektetési Alapkezelő kötvény portfólió menedzserének. Ő vetette fel ugyanis legelőször, már nem sokkal azután, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) büszkén jelentette, hogy Magyarország előtörlesztette a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) szemben még fennálló mintegy 2,15 milliárd eurónyi hitelét, hogy hamarosan devizakötvény-kibocsátásra kerül majd sor, és ennek kamata biztosan magasabb lesz, mint az előtörlesztett hitel.
Hiszen bár valóban voltak devizaforrásaink is, az idén februári dollárkötvény-kibocsátás mellett a Prémium Euró Magyar Államkötvények értékesítése is fedezetet jelenthetett az IMF elküldésére, de már akkor szembetűnő volt, hogy október végén 1,4 milliárd, 2014-ben pedig további 2,6 milliárd euró devizás magyar államkötvény jár le. Az elemző már ekkor kiszámolta, hogy a finanszírozási igény alapján látszik, nem lesz elkerülhető az újabb keménydevizás kötvénykibocsátás. A gyors hírekből már ismertek a felkérés paraméterei és nagyjából az is látszik, hogy mekkora lehet ennek a kamatozása.
KILÁTÁSOK
A mandátum ismert, a kibocsátást az amerikai kockázatmentes hozamhoz kötik, ami a 10 éves amerikai államkötvény. Ehhez képest lehet 340-350 bázispont a végső felár. Februárban 345 bázispontos lett a végleges felár, és akkor még csak 1,98 százalék volt az amerikai 10 éves hozam, sajnos most az irányadó ráta 70 bázisponttal legalább magasabb. Erről természetesen nem mi tehetünk, de a két kibocsátás között volt egy május, amióta a FED arról kezdett beszélni, hogy egyszer eljő a tapering, vagyis a pénzpumpa visszafogása. Nos, ez nem történt meg, de az amerikai kockázatmentes kamat 1,6 százalékról egészen 2,9 százalékig emelkedett, majd némileg korrigált. Ez adottság, és természetesen nem kellemes, hiszen az adófizetőknek többe féj a törlesztés, de mindent egybevetve így is relatíve jónak tűnik a kibocsátás időzítése. most már csak várhatjuk a híreket, hogy fogadják a nemzetközi feltörekvő kötvény-portfóliókat továbbra is teletömő befektetők a magyar kibocsátást. Ha minden így marad a nemzetközi környezetben, joggal lehet bizakodni!
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.