A jövő kütyüjei megérkeztek: most konkrét eszközöket és ötletes megoldásokat villantunk fel a nem is túl távoli jövőből. Többségében már létező, de a jövőnket alaposan formáló szerkezeteket gyűjtöttünk csokorba.
Igazi áttörést jelentő technológiák (divatos angol kifejezéssel: distruptive technologies) hada formálódik csendesen, vagy talán nem is olyan csendesen az pár évben, és kér majd egyre több teret magának 2014-ben. Mint ahogyan azt az neves szilíciumvölgyi intézmény, a Singularity University egyik alapítója és igazgatója Salim Ismail egy pár hete tartott budapesti nagykonferencián kijelentette: a következő 10 esztendő az elmúlt 500 év tudományos és technológiai fejlődését zárójelbe teszi. Barcelonában a globális IFS cég első számú vezetője és több sztárelőadó a hatalmas változási hullámot egyszerűen a negyedik ipari forradalomként emlegette (Jön a negyedik ipari forradalom! Figyelő 2013/45-ik szám).
|
A mindennapokat átrajzoló technológiák gyors változását persze pontosan nem lehet megjósolni, de rengeteg, már ma is létező, épp piaci bevezetésen túlesett vagy az alatt álló szerkezet és megoldás konkrét példáin keresztül rögtön érthetővé válik, hogy milyen hatalmas változások közepette élünk a XXI. század második évtizedében. És ennek közel sem a legfontosabb elemei a szélkerekek vagy éppen a kínai űrprogram.
A Singularity Universitin például olyan mikroműhold-rendszert fejlesztenek, amely a mostani statikus Google és Bing típusú, műholdas térképeket élővé, szinte valós idejűvé (!) teszi. A dél-amerikai startup már két kis, Masat méretű egységet már föld körüli pályára is állított. Egy másik startup már több tízezer darabot eladott abból a fejpántból (Foc.us), amellyel agyhullámaink segítségével virtuális játékokat vezérelhetünk. Emellett lassan élesbe vált a Google Loon projektje, amely sztartoszféra ballonokkal ingyenes internetet nyújt majd a világon mindenütt, zavarba ejtve a távközlési cégeket. De ott van az AirBnB.com, amely magánemberek üres szobáinak kiadásával rajzolja át a szállodaipart. Nem is szólva az üzlet és a szórakozás mellett az utcai tudósítás világát is átformáló, 2014-ben piacra kerülő Google Glassról és a csodaszemüveg inspirálta számos hasonló eszközről.
A kütyüket a Figyelő hetilap 2013 karácsonyi (51-52-es) lapszámában találja meg.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.