Figyelő Online
- Sárvári Balázs
2013.06.14 09:29
A spanyolok és olaszok megmentésére kidolgozott EKB-s kötvényprogram súlyos veszteségeket jelent majd a német központi banknak és hitelességét is aláássa majd - szól Jens Weidmann Bundesbank-vezér figyelmeztetése. A bankelnök szerint minden kockázat a német adófizetők vállát terheli majd -
olvasható a The Telegraph-ban.
A Közvetlen Monetáris Tranzakciók (Outright Monetary Transactions, OMT) elnevezésű technika elmossa a határt a fiskális és monetáris politika között és parlamenti hatásköröket sajátít ki. Az OMT alapján az Európai Központi Bank (EKB) feladata marad a műveletek végrehajtása, s így rá hárul az államok kimentésének felelőssége is, ami sérti az EKB függetlenségét.
A közeljövőben összeülő karlsruhe-i Alkotmánybíróság előtt álló feladat, hogy megvizsgálja az OMT összeegyeztethetőségét az alkotmánnyal. Bár a Bíróságnak semmilyen hatásköre sincs az EKB fölött, megtilthatja a Bundesbanknak a kötvénykiadásban való részvételt, ami valójában egy és ugyanaz: ha Németország kiszáll a segélyprogramból, az már csírájában a kísérlet végét jelentené.
A bíróság elnöke, Justice Andreas Vosskuhle kijelentette, hogy szigorúan a törvények szerint fognak eljárni - tekintet nélkül az EKB akcióinak sikerességére, mert akkor a cél szentesítené az eszközt, ami „az alkotmányosságon alapuló demokratikus állam központi ideáját sértené".
Weidmann korábbi egyetemistatársa és barátja, Jorg Asmussen vette védelmébe az Európai Központi Bankot. Az EKB Igazgatóságának tagjaként szükségesnek, hatékonynak és a mandátumának megfelelőnek értékelte a manővereket és kategorikusan tagadta, hogy az OMT a deficitek monetáris finanszírozását jelentené.
A hatósági fellépés elkerülhetetlen volt, hiszen a tavaly nyári drámai események hatására sokan már a Monetáris Unió széthullásával kalkuláltak. „A brit pénzügyi hatóságok arra szólították föl a szektor szereplőit, hogy készüljenek föl az eurózóna összeomlására" - emlékeztet Asmussen. „A monetáris politika részben, vagy tán egészében működésképtelenné vált. Mindez olyan gazdasági környezetet teremtett, melyben a hitelek összeroppantak, a gazdasági aktivitás tartós csökkenésnek indult, és deflációs spirál fenyegetett."
Az OMT hatalmának korlátlannak kell lennie Asmussen szerint, hogy képes legyen a piaci folyamatokat hatékonyan befolyásolni, mert „csak az a valuta tekinthető stabilnak, amelynek hitelességét senki sem vonja kétségbe". Asmussen azt is előrevetítette, hogy az EKB vállalni fogja azokat a jövőbeli áldozatokat, amelyeket a bajba jutott országok adósságátrendezése megkövetel.
A Bíróság tavalyi állásfoglalásaiból kiindulva arra számíthatunk, hogy döntést idén csak a szeptemberi választásokat követően hoz majd.
Ambrose Evans-Pritchard a The Daily Telegraph Nemzetközi Business rovatának szerkesztője. Az elmúlt 30 évben világpolitikai, európai, amerikai témákkal, valamint Latin-Amerika gazdaságával foglalkozott. A szerkesztőséghez több mint 20 éve csatlakozott, ahol előbb washingtoni, később brüsszeli tudósítóként dolgozott.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.