brusszel


Kanada aggódik leendő európai olajexportja miatt

Figyelő Online
2013.11.13  17:40   
mail
nyomtatás
Kanada aggódik leendő európai olajexportja miatt, az Európai Unió ugyanis azt fontolgatja, hogy a környezetre különösen káros anyagnak minősíti a kanadai olajhomokból kinyert kőolajat, illetve az abból készült olajtermékeket.
Kanada szerint az EU igazságtalanul szigorú lenne vele.Az Európai Unió közös irányelvet akar elfogadni a szállításban használt üzemanyagok besorolásáról. A cél, hogy 2020-ig 6 százalékkal csökkenjen az üzemanyag-használatból származó üvegházhatású gázok kibocsátása.

A tervezett üzemanyag-minőségi irányelvbe (FQD) belekerülhet, hogy az olajhomokból kinyert olaj károsabb a környezetre, mint a hagyományos forrásokból származó kőolaj.

Joe Oliver, a természeti erőforrások kanadai minisztere szerdán ismertetett egy kormányzati megrendelésre készült tanulmányt, miszerint az EU irányelve pontatlan adatokra épül. Oliver szerint az FQD keretében javasolt lépések tudományosan megalapozatlanok, és diszkriminálják Kanadát.

A tanulmány szerint az EU vesz kőolajat Venezuelától, Iraktól, Nigériától és Oroszországtól is, pedig ezekben az országokban néha nagyobb környezetszennyezést okoz a kőolajtermelés, mint a kanadai olajhomok felhasználása. Oliver szerint az EU irányelve elriasztaná az európai finomítókat és fogyasztókat a kanadai kőolajtól, és ez káros lenne a kanadai energiaszektornak.

Kanada rendelkezik a világ harmadik legnagyobb bizonyított kőolajkészletével, de ennek jelentős része olajhomok formájában van. Kanada szinte csak az Egyesült Államokba exportál olajat, de a kanadai kormány szeretné, ha Európában is tudnának kőolajat eladni. Egy napi 1,1 millió hordónyi kőolaj szállítására képes vezeték építése éppen folyamatban van Albertából az Atlanti-óceán partvidékére, és ez lehet az első lépés az európai eladások megkezdése felé.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.