Összeborul az EU és Kanada
Figyelő Online
2013.10.18 13:32
Kereskedelmi megállapodást köt egymással az Európai Unió (EU) és Kanada. A megegyezést várhatóan péntek délután Brüsszelben jelenti be Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke és Stephen Harper, Kanada miniszterelnöke.
A pénteki megállapodás lesz az EU első kereskedelmi egyezménye a világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő G7 országok csoportjának egy Európán kívüli tagjával. Kanada és az EU abban reménykedik, hogy a kereskedelmi megállapodásnak köszönhetően a kétoldalú kereskedelem az áruk és szolgáltatások területén 23 százalékkal, 26 milliárd eurónyi értékben fog növekedni.
Barroso szerint a megállapodás fontos új lehetőségeket fog nyújtani európai és a kanadai vállalatoknak azzal, hogy növeli a piacok nyitottságát, és segíteni fogja az új munkahelyek létrejöttét az unióban. Az EU adatai szerint uniós szinten évi 12 milliárd euróval fog nőni a GDP az egyezmény miatt.
Az EU-Kanada megállapodás mérföldkő lehet abból a szempontból, hogy nemcsak az importvámokat számolná fel, hanem egységesítené a határon túli vállalati beruházások működését is. Amennyiben a megállapodás sikeres lesz, később mintául szolgálhat egy esetleges EU-Egyesült Államok kereskedelmi egyezményhez is.
A tárgyalások döntő többsége már 2012 végén lezajlott az EU és Kanada között, 2013 februárjában azonban megakadtak az egyeztetések. A gyógyszerpiaci termékek szabadalmaztatási eljárásai, illetve tej- és húsipari termékek kereskedelmével kapcsolatban merültek fel gondok. Kanadai és uniós tisztviselők azóta elsimították a nézeteltéréseket, Harper és Barroso is háromszor találkozott emiatt személyesen.
Egyes technikai részletek még kidolgozásra várnak, de mostanra minden akadály elhárult a politikai megegyezés elől, és péntek délután meg fog születni a megállapodás.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.