Kettéválasztotta egyetemes és szabadpiaci szolgáltatását 2014 januártól a GDF Suez - közölte a Figyelő Online-nal Szentirmai Tamás, a GDF Suez Energia Holding Hungary Zrt. kereskedelmi igazgatója. Mint ismeretes, múlt év decemberében az E.On is leválasztotta lakossági energiaszolgáltatását a nyereséges versenypiaci gáz- és áramellátásáról.
A GDF Suez kereskedelmi igazgatója a Figyelő Online-nak adott interjújában arról beszélt, hogy a társaság terjeszkedni kíván az alacsony CO2 kibocsátású, földgáz alapú üzemanyagot használó CNG- szegmensben. Szegeden már évek óta a GDF SUEZ látja el üzemanyaggal a környezetbarát, olcsó gázüzemű buszokat és jelenleg a társaság több önkormányzattal is tárgyal arról, hogy más városokban is sűrített gázzal üzemelő buszokkal oldják meg a tömegközlekedést. A CNG technológiában a GDF Suez piacvezető a világban, s azt tervezi, hogy Magyarországon is növeli piaci részesedését ebben a szegmensben.
- Új szervezeti keretek között folytatja tevékenységét Magyarországon ez év januárjától a cég, milyen működési változást hozott az átalakítás?- Mindenki számára ismeretes, hogy a rezsicsökkentések erősen érintették az energiaszolgáltatók eredményét, köztük a GDF Suez-ét is. Korábban egy Társaságban volt a szabadpiaci és a szabályozott üzletágunk, de úgy láttuk, eljött az a pont, amikor szét kell választani és transzparensen ki kell mutatni a szabadpiaci és az egyetemes szolgáltatás eredményét és egy külön társaságban kell ellátni a szabadpiaci ügyfeleket. Ezért került sor a két tevékenység szétválasztásra; 2014 január 1. óta az áram ügyfeleket, február 1-től pedig a földgáz ügyfeleket is már a GDF Suez Energia Holding Hungary Zrt.-ben látjuk el.
- Hogyan befolyásolja ez a társaság eredményességét?- Alapvetően már 2013-ban is teljesültek üzleti elvárásaink a szabadpiaci és az önkormányzati értékesítés területén, 2014-ben eredményességünk további növekedését várjuk. Fenntartható működésre rendezkedünk be a Holdingon belül és jelentős növekedési terveink vannak az elkövetkező időszakra.
- Említene konkrétumot?- Szeretnénk növelni részesedésünket a földgáz- és a villamosenergia-kereskedelemben, tovább bővíteni nagyvállalati és kisvállalati ügyfélkörünket. Múlt évben az önkormányzati és a közbeszerzési szegmensben is hoztuk a terveknek megfelelő értékesítési számokat, számos közintézményt látunk el, az ország összes rendőrkapitányságának földgáz ellátására két éves szerződést kötöttünk, illetve több megyei jogú városban is mi vagyunk a gázszolgáltatók.
- Tavaly Pécsett is szolgáltatók lettek, amire felfigyeltek a városban, hiszen a Suez Environnementnek, azaz a globál cég másik leányvállalatának Pécsről mennie kellett. Hogy-hogy Pécsett pályáztak?- Ez egy nyílt közbeszerzés volt, s hangsúlyozom, a GDF Suez Energia Magyarország Zrt. teljesen független társaság a vízágazatban érdekelt Suez Environnementtől. Tavaly tavasszal megjelent Pécsett egy közbeszerzési tender, amire mi is beadtuk a pályázatunkat és elektronikus aukciót követően nyertünk. Az öt pályázó közül a mi ajánlatunk bizonyult a legversenyképesebbnek, ezért Pécs városa velünk kötött szerződést. Hozzáteszem, más városokban is nyújtunk gázszolgáltatást, többek között Debrecenben és Kecskeméten, s mi látjuk el országosan a gyermekvédelmi intézményeket is. Aktív szereplők vagyunk földgáz közbeszerzési tendereken.
- Mi a versenyelőnyük?- Rugalmasan alkalmazkodunk a feltételekhez és versenyképesek az áraink. A baranyai megyeszékhelyen egyébként már tavaly augusztus 1. óta vagyunk szolgáltatók.
- S mik a jövőbeni terveik? A társaság piacvezető a CNG szegmensben, Szegeden évek óta nagy sikerrel üzemelnek a sűrített földgázüzemű buszok a helyi tömegközlekedésben. Más városokban is megjelenhetnek a környezetkímélő járművek?- Több mint 20 éve jelen vagyunk a magyarországi CNG üzletágban, 10 kutat üzemeltetünk az országban - ebből kettő nyilvános - és az üzletág további fejlesztését tervezzük. A CNG felhasználás világszinten exponenciálisan növekszik, mivel a gázüzemű járművekkel az üzemanyagon 35-40 százalékos költségmegtakarítást érhetünk el és CO2 kibocsátásuk 30 százalékkal kisebb, mint a más üzemanyaggal működő járműveknek. Nyugat-Európában, köztük Franciaországban és Belgiumban kifejezetten elterjedt ez a technológia, igaz ott sokkal szélesebb a kúthálózat, ami ebbe az irányba tereli a piacot. Franciaországban több mint 140 töltőállomást üzemeltet a GDF SUEZ és 1760 buszt lát el, Belgiumban pedig jelenleg 3 töltőállomásunk van, és további 7-et létesítünk a közeljövőben. A CNG üzletág fejlesztése mellett tervezzük energiahatékonysági szolgáltatások bevezetését is, amellyel az ügyfelek csökkenthetik földgázfelhasználásukat. Ahol a földgázt kommunális vagy ipari célra használják, egy energia-audit során felmérjük a kazánok teljesítőképességét és javaslatot teszünk arra, milyen módon korszerűsíthetik hőtermelési vagy fűtési rendszerüket. A korszerűsítésnek köszönhetően csökkenteni tudjuk az ügyfél gázfelhasználását, ezáltal a költségeit is, és egyúttal a környezetvédelmi szempontokat is jobban tudjuk érvényesíteni.