brusszel


Kína - Reformokra várva

Figyelő Online - Hagymási Eszter
2013.08.22  17:59   
mail
nyomtatás
Kína jelenleg reformképes ország, ám késlekedésével nem csupán a piaci bizalmat kockáztatja, hanem a gazdasági konszolidációhoz szükséges társadalmi támogatást is elveszítheti, ami együttesen komoly aggodalmakra ad okot - írja a Project Syndicate-en Yao Yang.
Kína stabilitását aggasztó mértékben fenyegetik strukturális problémái, mint a munkaerő-mobilitás alacsony foka, a gazdaság túlzott függése a kormányzati befektetésektől, vagy a merev, ám kockázattal terhelt pénzügyi szektor. A Li Kequiang által fémjelzett „Likonomics" egyértelműen a GDP-növekedés elé helyezi a szerkezeti reformok végrehajtását, kijelölve azok főbb irányait. Yang üdvözli ugyan a gesztust, ám a reformok végrehajtása kapcsán már kevésbé bizakodó. Számos példával támasztja alá, hogy a pénzügyi piacok aggodalma nem alaptalan.

A hukou, vagyis a háztartások nyilvántartásáért és letelepedési engedélyeztetésért felelős rendszer reformja például enyhítene a kis- és közepes méretű városokban való letelepedés feltételein. A helyi kormányzatok azonban félnek a szabályozatlan migráció keltette feszültségektől, ily módon a tervezet heves ellenállásokba ütközik. Bizonytalan, hogy sikerül-e végrehajtani a hukou átfogó reformját.

Befolyásos közgazdászok figyelmeztetéseire a kormányzat lelassította a pénzügyi piacok reformját is, mely a magántőke liberalizálásával és rugalmasabb árfolyam-politikával kecsegtetett, valamint megnyitotta volna a pénzügyi szektort a hazai magántőke számára. Yang szerint azonban mindezen változtatások lehetővé tennék a pénzügyi források becsatornázását a gazdaságba, ami a „Likonomics" egyik fő célkitűzése.

A pénzügyi szektor működésében további akadályt jelent, hogy a magánbankok alapítása nem egyszerűsödött, ami pedig az egyéb pénzügyi intézményeket illeti, a szabályozás továbbra sem mindenhol világos. Mindez a feketén működő bankoknak kedvez, amik az alapkamat háromszorosáért nyújtanak hitelt, ezzel jelentős kockázatot teremtve. A kormány kísérletei, hogy visszacsábítsák a tőkét a legális intézményekbe, akkor lehetnek sikeresek Yang szerint, ha megvalósul a betétek kamatainak teljes liberalizációja, illetve a magánszektor képessé válik új bankok alapítására.

Yang elhibázott lépésnek tartja ugyanakkor, hogy a kormány átengedné a helyi kormányzatoknak a beruházások engedélyeztetésének jogát. Szerinte ez a látszólagos decentralizáció tovább növelné az állami beavatkozást a gazdaságban.

Bár a szerző szerint Kína új vezetése átlátja az ország gazdaságának mélyen gyökerező problémáit, ám sürgetné a kormányzatot, hogy mielőbb álljon elő egy merész, átfogó reformtervezettel, különben a jelenlegi aggodalmak bizalmatlanságba csaphatnak át, ami tovább nehezítené a változtatások véghezvitelét.

Yao Yang a Pekingi Egyetem fejlődésgazdaságtannal foglalkozó karának dékánja, a kínai Közgazdasági Kutatóközpont professzora.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200