A szerb lakosság a nemzetközi szankciók ellenére sem fordult Milosevic ellen 1993-ban - derült ki egy olyan jelentésből, amelynek a titkosítását 300 másik dokumentummal együtt a közelmúltban oldotta fel az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA)- jelenti Belgrádból Markovics Annamária, az MTI tudósítója.
|
Slobodan Milosevic |
Fotó: MTI/EPA/Srdjan Suki |
A szerb lakosok 1993-ban zsörtölődtek ugyan a szankciók miatt, valamint egyre kevesebbet kerestek, mégsem mutatkozott jele annak, hogy hamarosan elfogyna a türelmük - ismertette a CIA jelentését kedden internetes oldalán a i Večernje novosti című belgrádi napilap. A szankciók felgyorsították a szerb gazdaság összeomlását, de még nem okoztak annyi szenvedést a lakosságnak, hogy rendszerellenes hangulat alakuljon ki - fogalmazott a CIA.
Az 1993 februárjában kelt dokumentum a nemzetközi embargó hatásait elemzi, vagyis azt, hogy a megszorítások mennyire járultak hozzá Slobodan Milošević elnök hatalmának megingatásához és megdöntéséhez. A Večernje novosti szerint a dokumentum hangvétele ugyanolyan, mint a szankciókról szóló többi jelentésé: a gazdaság rendetlen, a szerbek egyre nyomorultabbul élnek, de a feketepiacnak, a diaszpórából származó pénznek és a faluról érkező élelmiszerkészleteknek köszönhetően sikerül megélniük.
"Úgy tűnik, hogy a készletek elegendőek lesznek arra, hogy 'átvészeljék' a telet, a milosevici rezsim pedig arra számít, hogy a szankciókat feloldják, még mielőtt elfogynának a keményvaluta-, az élelmiszer- és az üzemanyagkészletek, valamint a lakosság türelme" - áll a Szerbia: megbirkózni a szankciókkal című jelentésben. "A kormányzat tisztában van azzal, hogy azok a lépések, amelyeket az embargó miatt tesz, hosszú távú károkat okoznak a szerb gazdaságnak, de ezt úgy fogja fel, mint azt az árat, amit katonai és politikai céljai elérése érdekében fizetnie kell" - értékelte a CIA.
"A szerbek megszokták az időszakos áruhiányt, a hosszú sorokat, a tél folyamán hideg házakat és az áramkorlátozásokat" - állapították meg az ügynökök. "Ugyanakkor viszont van néhány tényező, ami segíti a szerbek megélhetését. Megítélésünk szerint keményvalutában körülbelül 2 milliárd dollár van magánkézben. A külföldi rokonoktól érkező pénz mennyisége szintén eléri körülbelül a 2 milliárd dollárt. Akinek van keményvalutája, annak nem okoz problémát, hogy a feketepiacon vásárolja meg azt, amit nem talál a boltokban. A faluval való jó kapcsolat szintén sok szerb számára biztosít folyamatos élelmiszerellátást" - fogalmaztak a jelentéstevők.
A CIA szakértői 1993 februárjában úgy ítélték meg, hogy a következő három hónap tovább ront a szerb gazdaság helyzetén, de az életszínvonal nem csökken a nép toleranciaszintje alá. "Kizárólag a Nyugat még erősebb elhatározása, vagyis a még keményebb szankciók (ideértve a külföldön élő szerbek magánszámláinak zárolását és az embargót megszegők büntetését) kényszeríthetik Belgrádot jelentősebb politikai engedményekre" - zárul a jelentés a Večernje novosti ismertetése szerint.