brusszel


Klasszikus hipster - Marx újratöltve

Figyelő Online - Sárvári Balázs
2013.10.18  17:59   
mail
nyomtatás
Marx talán Sztálinnal folytatta volna leghevesebb vitáit - sugallja jegyzetében Drezner professzor. A Marx körüli diskurzus feléledése már önagában is jelzi, hogy elméletét a közgazdász szakma a világgazdasági válság egyik lehetséges magyarázatának tartja - szemben azokkal, akik első kézből elvetik azokat. Az alábbiakban Drezner - Goldberg cikkére írt - válaszának kivonatát közöljük.
Napjaink Marx-reneszánsza tökéletesen indokolt és helyénvaló. Elsőként is el kell oszlatni a tévhiteket azzal kapcsolatban, hogy amit a XX. század gazdaságpolitikai gyakorlata Marxhoz kötött, annak jószerivel semmi köze sem volt a tudós elméletéhez. Marx munkásságának 95 százaléka a kapitalista rendszer bírálata, ellenben javaslatot alig fogalmazott meg a jövőre nézve. Ugyanakkor számtalan kardinális hozzájárulása volt a politikai gazdaságtan fejlődéséhez, amelyeket a 2008-as világgazdasági válság újra előtérbe hozott. Smith és Ricardo nyomdokain járva a legelsők között volt, aki a kapitalizmust sokkal inkább globális jelenségként értelmezte, mintsem nemzeti belügyként.

Elődjeit meghaladva két kiemelkedő állítást fogalmazott meg:
1.) A válság a globális kapitalizmus endogén eleme, azaz a rendszer maga termeli ki a szélsőséges visszaeséseket. Természetesen nem vitatta a rendszer lenyűgöző képességét a dinamikus növekedésre, de mechanizmusaiból a periodikusan megjelenő válság forrását vezette le. Ezen a ponton olyan vezető közgazdászok kapcsolódtak állításához, mint Hyman Minsky, Charles Kindleberger, vagy Reinhart és Rogoff.

2.) Azonban leginkább a hatalommal kapcsolatos állásfoglalása teszi ma is népszerűvé a globalizáció politikai gazdaságtanával foglalkozók körében. A Kommunista Kiáltványban és más kiemelkedő írásaiban azt mutatja be, hogy a kapitalista rendszer miként vezet el a gazdasági hatalom redisztribúciójához és koncentrációjához. Hatástanulmányok nélkül a világban körbenézve a laikus számára is valószínűnek tetszhet, hogy Marx ebben is fogást talált a megfigyelt rendszeren.

Ugyanakkor a tisztánlátás végett hangsúlyozni szeretném azt is, hogy súlyos tévedések is találhatóak a marxi hagyományban, vagy finomabban fogalmazva, vannak tételei, amelyeket a történelem mindmáig nem igazolt. Elsőként az osztályharcból a munkásság kiemelkedésének víziója terén megfogalmazott jóslatait kérhetjük rajta számon. Másodikként pedig az alap és felépítmény klasszikussá vált sorrendisége sem épp úgy alakult, mint ahogy azt egykoron megírta. Napjainkban aligha lehet kizárólagosan a gazdasági hatalomból levezetni a kulturális, társadalmi folyamatokat, sok esetben épp fordított hatást figyelhetünk meg.

Vita felett áll, hogy nincs a kezünkben tökéletes politikai gazdaságtani modell, és hasonló mód megkérdőjelezhetetlennek tartom, hogy Marx egyes észrevételeit hozzá kell kapcsolnunk a jelenlegi kutatásokhoz, még ha sok helyütt azt joggal kritizáljuk is. Bár nem biztos, hogy ettől kezdve Goldberg blogger másként fogja látni e témát, de Ön...? Ön mit gondol?

Daniel W. Drezner a Tuft Egyetem nemzetközi politika professzora. Korábban a Chicago-i é a Colorado-i Egyetemen tanított.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200