brusszel


Koszovó nem kér több szénerőművet

Civilek tiltakoznak az amerikai kormánynál
Figyelő Online - Szekeres W. István
2013.08.27  07:00   
mail
nyomtatás
Pristinában még ma is mindennaposak az áramszünetek, Koszovó kevésbé fejlett vidékein pedig akár napok is eltelhetnek kényszerű gyertyafényes világítás mellett. Miközben Koszovó hatalmas és könnyen fejthető lignitmezőkön fekszik, helyi civil szervezetek egy új szénerőmű ellen mozgósítanak.
Az 1999-es NATO-beavatkozás szabadságot hozott a koszovói albánoknak, ugyanakkor a bombázások súlyosan meg is rongálták a tartomány eleve elmaradott infrastruktúráját, beleértve annak energia hálózatát is. Koszovót alapvetően az ország fővárosától, Pristinától mindössze 15 kilométerre, Kastriot-ban (szerbül Obilić) lévő iker-erőművek, Kosovo A és Kosovo B látják el saját termelésű árammal (lásd a képen).

A hatalomátvétel után az albánok ellenségesen viselkedtek a szerb nemzetiségű koszovóiakkal, Obilićből is elűzték a helyi szerbeket - köztük az erőműveket működtető mérnököket, technikusokat is. Olyan melléfogások is nehezítették az erőművek rekonstrukcióját, mint például annak a német szerencselovagnak az esete, aki hollywoodi filmekben látható átveréssel sikkasztott több millió eurót az erőmű felújítására szánt pénzből.

 

Egy német szélhámosEgy bizonyos Jo Hans-Dieter Trutschler 4,3 millió eurót sikkasztott el még 2002-ben. Fiktív életrajzzal került az ENSZ Koszovói Missziója (UNMIK) egyik vezető beosztásába, ám mire a hamis diplomájával és kitalált karrier előzményével lebukott, már javában gyűltek a milliók egzotikus országokban vezetett magán-bankszámláin. Koszovói ámokfutásáért a bochumi bíróság végül három év hat hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélte.

A koszovói áramhiány különösen annak tükrében megdöbbentő, hogy a tartomány egy része hatalmas, külszíni fejtéssel bányászható lignit mező tetején fekszik. A kitermelhető lignit mennyisége 13-15 milliárd tonna, ez Koszovó energia szükségleteit legalább egy évszázadra megoldaná. Ráadásul a megtermelt energia olcsó lenne: a külszíni fejtéssel bányászott és a bánya közvetlen közelében elégetett lignit még a térségben legolcsóbbnak számító bolgár atomenergiánál is alacsonyabb árat eredményezne.

A Világbank - Washington és Brüsszel támogatásával - még 2010-ben ki is dolgozott egy programot, ami egy harmadik erőmű építésén alapul. A kisebbik és régebbi Kosovo A erőművet kivonják a termelésből, a valamivel modernebb Kosovo B-t felújítják, hogy megfeleljen az EU előírásainak, és felépítenek egy teljesen új erőművet is, Kosovo C néven, aminek tervezett kapacitása 400-600 MW lehet. A projekt finanszírozásába a Világbank 10 és fél millió dollárral, az EU pedig 2 millió euróval szállna be. A tervek szerint 2017-ben már üzemelne is az új erőmű.

Koszovói civil szervezetek ugyanakkor összeálltak, és közös levelükben kérték John Kerry amerikai külügyminisztert, hogy az Egyesült Államok ne támogassa a projektet. A fenntartható fejlődést zászlajukra tűző civilek azzal érvelnek, hogy a lignittel üzemeltetett erőművek rendkívül szennyezőek a környezetre, és arra kérik az Egyesült Államok kormányát, hogy inkább tisztább energiatermelési alternatívák támogatására bátorítsa a Világbankot. Hivatkoznak Barack Obama június végén meghirdetett Klíma Akciótervére (Climate Action Plan), ami kifejezetten ellenzi, hogy az amerikai adófizetők pénzéből külföldön korszerűtlen, szénbázisú erőműveket finanszírozzanak.

A környezettudatos koszovóiak kritizálják a Világbank számításait, amivel a projekt költséghatékonyságát határozták meg. A mindennappos koszovói áramszünetekből látszik ugyan, hogy az energiaegyensúly jelenleg nem áll fenn, ugyanakkor úgy vélik, az energia több mint harmada elvész egyrészt a leromlott állapotú elosztóhálózatban, másrészt a korszerűtlen, energiapazarló fűtési- és szigetelési technológiákban. Az új, lignit-tüzelésű erőműre fordított pénzekből szerintük inkább a meglévő épületeket kellene energiahatékonyabbá tenni, így a meglévő kapacitások is el tudnák látni Koszovót elektromos árammal.

Különösen, ha a megújuló energiaforrásokat is bevetnék: a kaliforniai Berkeley Egyetem tanulmányára hivatkoznak, ami szerint „Koszovóban reális alternatívák léteznek a szén tüzelésű erőművek kiváltására," ezek ráadásul több munkahelyet teremtenének, és kizárnák a hagyományos erőművek egészségromboló környezetszennyezését. Egy Zatric nevű település mellett jövőre adják át az első koszovói szél farmot, ahol Siemens-gyártmányú turbinákkal évi 45 MW elektromos energiát állítanak majd elő.

A térségnek ugyanakkor nagyon is szüksége lenne egy új, stabil energiaforrásra. Jelenleg csak Bulgária, Románia és Bosznia képesek energia exportra (Bulgária is a csak a bizonytalan jövőjű Kozloduy atomerőmű jelenlegi működési kapacitásával számolva), az összes többi állam behozatalra szorul. Extrém időjárási körülmények között még az exportőrök is szüneteltethetik külföldi szállításaikat, mint például a 2011-12-es télen is történt.

Paradox módon éppen a megújuló enrgiaforrások, konkrétan a vízi energia használatának magas százaléka okoz immár rendszeres problémákat Albániában, de Boszniában, Montenegróban és Szerbiában is: a nyári meleg időszakokban az erőműveket meghajtó folyók annyira leapadnak, hogy az erőművek nem képesek elérni névleges kapacitásukat. (A képen a Szerbia és Bosznia határán felvő Perućac vízerőmű légifelvétele látható.)

A földrajzilag központi helyen lévő, olcsó és biztos energiát előállítani tudó koszovói erőmű szerepe tehát kiemelten fontos lenne a régióban, ugyanakkor valóban felmerül a kérdés, igazságos-e, hogy a koszovóiak - végső soron - az egészségükkel fizessenek a térség energia ellátásáért.

 

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Koszovó

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.