brusszel


Közművásár - Árul alul venne a kormány szolgáltatókat

Figyelő Online - Baka F. Zoltán, Jandó Zoltán
2013.09.26  17:59   
mail
nyomtatás
Vajon melyik lehet az a 6-7 közműcég, amelyikkel tárgyalásokat folytat a kormány? A magyar sajtót napok óta izgalomban tartó kvízkérdés azután fogalmazódott meg, hogy Orbán Viktor miniszterelnök múlt hét pénteki szokásos rádióinterjújában beszélt az energiapiaci viszonyokról. Valójában nem csak a legnagyobb szolgáltatói szektorok, vagyis a villamos energia és a gázpiac szereplőit értette a közműcégek alatt - tájékoztatták a Figyelőt megbízható kormányzati források.
A „beszélgetőpartnerek" között találni hulladékkal, vízszolgáltatással foglalkozó cégeket is. Az sem feltétlenül irányadó, hogy 6-7 cégről beszélt a miniszterelnök, ugyanis lényegében minden társaság előtt nyitva áll a kormány tárgyalószobájának ajtaja. A dolog úgy áll, hogy tényleg folytak egyeztetések a cégvezetők és a kormány megfelelő szintjei között, a legnagyobb multik irányítói pedig személyesen Orbán Viktorral ültek le. Arról azonban a legtöbb esetben nincs szó, hogy akár a megállapodáshoz közeli fázisban járnának a felek. E találkozókat kormányzati forrásunk szerint kivétel nélkül a nemzetközi vállalatok vezetői kezdeményezték, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy megismerjék a kormány terveit az energiaszektor jövőjét illetően. Az energiaszolgáltatókat szorító egyik prést a közműcégek nonprofittá válását lehetővé tévő törvény jelentené, a javaslat a tavaszi ülésszakon mehet be a parlament elé. Értesüléseink szerint a kormány azzal számol, hogy még a nyáron hatályba is lépne a jogszabály. - A cégek üzleti évfordulójához igazítva - tette hozzá forrásunk. Erről azt mondták lapunknak az egyik szolgáltatónál, hogy a szabad piaci gázév valóban júliustól indul, de akkor ez egyben azt is jelenti, hogy a kormány nem csak a lakossági ellátásra, de a szabad piacira is kiterjesztené a nonprofit működést.
Azon is gondolkodnak a kormányban, hogyan lehet folytatni a vitathatatlanul sikeres rezsicsökkentési akciót. - Az év eleji 10, illetve a novemberre időzített 11,1 százalék után akár további 20 százalékos csökkentésre is mód nyílna 2014-ben, pusztán a legnagyobb szolgáltatók egyikének kivitt nyereségéből - mondták lapunknak kormányoldalon.

A cikket keresse a Figyelő 39-dik számában.

 

Kapcsolódó cikkek
válassz
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.